Kritika. Nokdauns.

Kritika. Nokdauns.

Kritika ir sāpīga

Atgriezeniskās saites devējam, jāuzmana loģiskās apziņas līmenis, kurā tiek pasniegta kritika: vai tas ir pats augstākais, esības līmenis: „Es esmu”, vai darbības zona: „Es daru”. Vai saskati atšķirību starp diviem apgalvojumiem: „Tu esi muļķis!” un „Tu muļķīgi rīkojies..”? Pirmajā gadījumā tiek aizskarta cilvēka būtība, ar to slēdzot iespēju normālai diskusijai: „Pats tāds!”, bet otrā iespējama analīze: „Ko es tik aplami izdarīju?

Lietderīgas kritikas augstākā pilotāža ir tad, ja iespējams pozitīvā gaismā atzīmēt ne tikai konkrētā cilvēka raksturīgās iezīmes, bet arī vērtības, un izcelt viņa tiesības būt īpašam. Ļoti svarīga nozīme ir apstākļiem un kontekstam, kādā tiek pasniegta šī informācija. Nav pieļaujams, ja atgriezenisko saiti vienlaicīgi sniedzot uzbrukumā dodas vairāki vienas frontes pārstāvji. Tādā situācijā parādās galējie risinājumi: „ievilkt asti un pazemīgi padoties” vai „agresīvi karot”.

Kritika un attiecības

Jāatceras, ka negatīva atgriezeniskā saite uzliek par pienākumu vēl vairāk uzturēt labas attiecības, nekā pozitīva. Nevajadzētu likt likmes uz to, ka cilvēks noteikti mainīsies, jo kritika veicina konformismu – pasīvā pakļaušanās, kā pašaizsardzības līdzekli, vienlaicīgi samazinot radošo izpausmi (nav jēgas neko darīt, tāpat nekas nebūs labi). Jo aktīvāk cilvēks izrāda piekrišanu kritikai, jo vairāk tas apliecina, ka viņš jūtas pazemots un ātrāk vēlas izbeigt diskusiju. Pavisam sliktā scenārijā pretim stāvēs upuris un tad tās jau būs cita līmeņa problēmas. Upuris ne tikai upurēsies, tas palēnām zaudēs lojalitāti, līdz kļūs Ienaidnieks Nr1.

Atgriezeniskās saites saņēmējam jābūt spējīgam saglabāt pašcieņu, nestrīdēties, neprotestēt, neaizstāvieties. Vislabāk uzmanīgi noklausīties, pateikt kritiķim paldies, un palūgt paskaidrojumus vai piemērus. Var pajautāt padomu. Ar to iespējams iegūt laiku šo informāciju apstrādāt un attiecīgi rīkoties, bet rīcība būs apgalvojumu atspēkojums ar atbilstošo vēlamo aktivitāti. Lai iegūtu labu rezultātu, ieteicama neitrāla reakcija, ar pakāpenisku un dabisku uzvedības maiņu, bez varmācības pret sevi. Jā, tas ir milzīgs iekšējs darbs, ja pieņem, ka arī līdz tam rīcība bija kā labākā izvēle no visām iespējām (mūs vada labi nodomi). Kritiku iespējams uztvert vieglāk, ja pieņem to kā iespēju uzzināt par sevi kaut ko jaunu, pat tad, ja tas ir tikai cits skatu punkts, kas principiāli atšķirīgs no jūsējā. Pie tam, ja visas iekšējās sajūtas (nevis spītība) saka, ka tā nav taisnība, tad par ko satraukties?

Milton H. Erickson ir teicis: „Mēs visi esam cilvēki. Ar visiem cilvēkiem viss ir OK”. Ja mēs to apzināmies un līdz galam pieņemam – viss kļūst iespējams!