Laika menedžments ir mīts

Laika Menedžments

Laika menedžments ir mīts

Kā var vadīt laiku? Laiks ir kā upe un tas vienkārši plūst. To nevar apturēt un nevar pagriezt uz priekšu. Laiks nemainās. Laika menedžments nav laika vadīšana, vienīgais, ko vari vadīt, esi tu pats, un tas, kā tu izmanto savā rīcībā atvēlēto laiku.

Laika menedžments – mērķis

Laika menedžmenta būtība ir mainīt tavu uzvedību. Tātad, tas ir plāns, kā vadīt tavus ieradumus, nevis plāns kā vadīt laiku. Tev ne tikai ir jāizvirza sev konkrēti mērķi, bet noteiktā laika periodā arī jāseko tiem līdzi, lai redzētu, vai tos sasniedz. Ievies savu dienas režīmu un pats seko tam līdzi. Kurš atbild par tavu dzīvi?

Laika menedžmenta instrumenti

Smalki instrumenti? Muļķības! Nav svarīgi, kas tas ir: dienas plānotājs, programmatūra, dienasgrāmata vai piezīmju lapiņa: pirmais ir izprast, kam tiek tērēts laiks, un plāns, kam to tērēsi turpmāk.

Kas ir tas, kam tu lieki tērē laiku?

Varbūt tu esi kļuvis par upuri laika zaglim? Padomā, cik daudz laika tu velti  sērfošanai internetā, e-pastu lasīšanai, skaistu bilžu skatīšanai, vai telefona sarunām? (Ko tev tas dod?) Varbūt tev apkārt ir cilvēki, kuri pieraduši, ka tu visu savu uzmanību velti tad, kad to vēlas viņi? (Kāpēc tu sevi nemīli?) Vai tu esi sasniedzams vienmēr, kad vien rodas iedvesma ar tevi papļāpāt? (Ko tu iegūsti no bezjēdzīgām sarunām?) Bet varbūt tevi izsauc vienmēr, tad, kad kaut kas deg? (Vai tu esi ugunsdzēsējs?)

Mācies: deleģē un izvirzi prioritātes!

Neatkarīgi no tā, cik liels ir tavs bizness, vai cik liela ir mājas darbu kaudze, tu uz šīs pasaules neesi viens! Atļauj daļu darbu izdarīt citiem. Bet pats dari to, kas tev sagādā prieku. Esi tik gudrs, un parūpējies, lai tas, kas tev patīk mazāk, nav jādara pašam. Tu redzēsi kā mainās produktivitāte, un izzūd gumijas stiepšana.

Darbu prioritātes sadali četrās dimensijās, jeb kvadrātā, par pamatu ņemot svarīgos darbus un steidzamos darbus.

Nosaki termiņu!

Darot lietas, kas sagādā baudu, tu nejūti ka paiet laiks. Ja vien ļausies, ir darbi, kuros tu vari iegrimt visu dienu. Un ir darbi, kurus tu lēni baksti, lai nebūtu jādara kaut kas cits, izdomājot visādas atrunas un neesošus iemeslus. Varbūt tā ir izvairīšanās no lietām, kuras jādara tāpēc, ka obligāti jādara? Atvēli tam konkrētu laiku, un nepārkāp pats savus noteikumus (Kuru tu tādā veidā māni?)

Neiznieko laiku gaidīšanas režīmā…

Ikdienā neiespējami izvairīties no kāda, vai kaut kā gaidīšanas. Rindas, sastrēgumi, neparedzētas situācijas, hroniskie kavētāji. Turi sev blakus alternatīvu, piemēram, grāmatu, kurai nepietiek laika, vai papīra lapu radošo ideju skicēm, galu galā – planšeti, lai atbildētu uz steidzamajiem e-pastiem.

BET

Viss iepriekš rakstītais neatbilst patiesībai, jo…

Ir divas cilvēku kategorijas. Psiholoģijā, ezoterikā, astroloģijā, numeroloģijā ir daudz veidu un dažādu apakštipu kā iedalās cilvēki.

Un visur tie iedalās divās lielās kategorijās: racionāļi un iracionāļi.

  • Racionāļi  ir konsekventi cilvēki, viņi sistemātiski, apzināti, organizēti un pārdomāti. Viņiem laika menedžments nav nepieciešams, jo viņu dzīves veids ir menedžments! Tie ir cilvēki, kas ir „ārpus” laika: viņi paši par sevi kontrolē visu, kas notiek spēles laukumā.
  • Iracionāļi ir spontāni cilvēki, impulsīvi, improvizē ne tikai pēc situācijas, bet arī sava garastāvokļa, ir elastīgi nestandarta situācijās, līdz ar to neparedzami. Tie ir cilvēki, kas ir „ieslēgti laikā”: ja viņi dara kaut ko tādu, kas viņiem patīk un viņi dara tikai to, kas viņiem patīk, un viņi laikā „pazūd”.

Gandrīz visas laika menedžmenta sistēmas ir piemērotas tikai racionāļiem. Iracionāļiem šī uzspiestā prakse ir nedabiska. Kad iracionālis mēģina pierast pie plānošanas, viņš peld pret straumi un rīkojas pret savu iekšējo dabu. Bet kurš gan labprātīgi vēlas sevi salauzt, mocīt vai spīdzināt?

Racionālis vs IracionālisVai ir kāds risinājums? Ir! Mainām izpratni: Mērķis vs Ceļš uz Mērķi. Ja racionālis ceļa galā redz mērķi, tad atļauj iracionālim izbaudīt procesu!