Lēmuma pieņemšana

Lēmuma pieņemšana

Ir pienācis svarīgs brīdis: lēmuma pieņemšana! Projekta vadītāja ikdienā nereti rodas situācijas, kad šķiet pazūd virziens. It kā viss notiek, bet notiek pavisam citādi nekā bija paredzēts…Vai pēkšņi iestājas Force majeure. Rodas jautājums: ko tagad darīt? Ko darīt tā vietā vai nedarīt vispār? Būt vai nebūt? Riskēt vai neriskēt? Kāds ir pareizais lēmums? Pareizā lēmuma pieņemšana izšķirs visu.

Kurš uzņemsies atbildību?

Pārāk daudz kas likts uz spēles: projekta gaita, termiņš, kvalitāte, resursi. Nekavējoties jārīkojas, bet situācijas analīzei laika nav! Būs ieguvumi vai zaudējumi, taču kādi tie būs? Šī ir iespēja pārliecināties kā ar prāta un loģikas palīdzību veikt emocionāli piesātinātas izvēles. Lēmuma pieņemšana ir metode ir pielietojama ne tikai projektu vadībā, bet arī komandas darbā. Tā ir lietderīga jebkurā situācijā, kad darbs ir iestrēdzis. Metodi var pielietot arī personīgu jautājumu, sev ļoti svarīgu situāciju risināšanai, un gala lēmumu pieņemšanai. Tad, kad atbildes var būt tikai divas: JĀ vai NĒ.

Ieguvumi

  •      Definēts mērķis– jautājums par kuru jāpieņem lēmums, pēc SMART;
  •      Situācijas izvērtējums – karte nav teritorija;
  •      Atklāti šķēršļi un ierobežojumi;
  •      Uzzināti apslēptie ieguvumi un labumi;
  •      Iepazītas nianses, kas skar pašapziņu un pašcieņu;
  •      Noskaidroti papildus resursi.

Rezultāts

  •      Ar prātu, loģiku un analīzi pieņemts lēmums;
  •      Atbrīvošanās no stresa un neziņas, saskaņā ar sirdsapziņu;
  •      Iespēja saņemt atgriezenisko saiti.

Lēmuma pieņemšana – kura ir īstā izvēle?

Jebkura izvēle ir laba, ja mērķis ir labs.

Teorija māca, ka scenārijiem, jeb ceļam, pa kuru notiek virzība un tā dekorācijām nav ierobežojumu. Tas ir tāpēc, ka iespēju un variantu telpa ir bezgalīga. Jebkurš maznozīmīgs dzīves notikums var ietekmēt jūsu Likteni. Cilvēka dzīvei, tāpat kā jebkurai citai matērijas kustībai, ir sava cēloņu un seku ķēde. Viens notikums seko otram, viens lēmums ietekmē citu, tāpēc atsevišķie posmi izkārtojas dzīves līnijā. Jebkurš izejas punkts turpinās un izvēršas par savstarpējo notikumu secīgu norisi. Izvēloties īsto sākumpunktu, kas ir jūsu Lēmuma pieņemšana, jūs iegūstat īsto ceļazīmi vai vismaz  virzienu, kurš noteikts tālāko notikumu gaitu. /Vadims Zēlands, Transērfings, I pakāpe, Variantu telpa/

Ilustrācija: thevision