Laika menedžments, kā to redz citi

Laika menedžments

Laika Menedžments: Attiecību spēle.

Laika Menedžments, aisberga redzamā puse” sniedz pieturas punktus kā iespējam kartē atrast ceļu uz savu mērķi, sakārtot prioritātes un realizēt sapņus, pamatojoties, uz to, ka katram cilvēkam piemīt citāda Pasaules uztveres īpatnība. „Laika menedžments, aisberga otra puse”, atklās tās nianses, kas tiek apzīmētas ar plašu terminu – Cilvēciskais faktors, un attiecināmas ne tikai uz sevi, bet arī uz citiem. Jāatceras, ka mēs varam uzņemties atbildību tikai par to, kas ir mūsu kontroles zonā.

Laika kavētāji:  Pazīmes.

Ja cilvēks nokavē jau pašu pirmo tikšanos, kas zināmā veidā ir viņa vizītkarte, tas liecina par dažādām iespējām:

  • Paviršība, nevērība, neorganizētība;
  • Personiskais svarīgums, jeb Ego;
  • Necieņa pret tavu dārgāko resursu – laiku;
  • Problēma ar laika plānošanu (laiks ceļā un virslaiks adreses atrašanai);
  • Problēma ar notikumu prognozēšanu. Piemēram, patstāvīgi dzīvojot Rīga, nevar nezināt sastrēgumu stundas un ielas ar apgrūtinātu satiksmi. Atruna „es sēžu korķī”, ir standarta atruna ar kuru tiek attaisnoti visi kavējumi.

Laika zagļu klasifikācija: Cilvēciskais faktors.

Nevainīgais Solītājs. Skrien kā atspole, panikā nēsājas apkārt, tik tikko viņš ir te, bet tad jau tur. Viņš aizelsies atskrien uz tikšanos, ieskrien pa durvīm norunātajā laikā un… tik pat žigli izskriet „uz mazu brītiņu”, jo ir apsolījis šajā laikā kaut ko arī kādam citam. „Brītiņa” ilgumu zina tikai pats. Pārējie tikmēr gaida. Solītājs aizskrien tur, nezin kur, veikli atvainojas, apsola „pieskriet”, un skrien tālāk. Sazvanīt viņu grūti, telefons patstāvīgi aizņemts, bet ar neatlaidību iespējams. Sazvanīts nozvērēsies tūlīt, tūlīt būt. Draudi – viņu var pārtvert vēl kāds „gaidītājs” un apburtais loks turpināsies.

Labdabīgais Driznaks[1]. Visprecīzāk atbilst kategorijai „Laikā ieslēgtie”. Viņš pilnībā atdodas tai nodarbei, ko tajā brīdī dara, un tik tiešām nejūt, ka kaut ko kavē. Viņš izbauda „šeit un tagad”, un pat neaizdomājas, ka tu, viņu gaidot, jau klusībā esi „uzvārījies”… Telefonu dažkārt ceļ, dažkārt ne, atkarībā no „ieslēgšanās” pakāpes. Iespējas – Driznaks atnāks, cikos, tas atkarīgs no tā, kā viņš būs spējis pabeigt iesāktās lietas, un tā cik svarīga viņam būs šī tikšanās. Tad, kad būs atnācis, viņš „iegrims” tavā jautājumā, un tas tiks risināts, kamēr būs atrisināts.

Naivais Aizmārša. Viņš plati smaida un kavēšanu attaisno ar amnēziju. Gāju, nokritu, piecēlos, neko neatceros, (Шел, упал, проснулся гипс)! Piedod saulīt, „šoreizīt” tā sanāca, tiksimies citreiz! Kad būs cita reize, tas gan netiek pateikts, tā saglabājot savu rīcības brīvību un iespēju manipulēt ar tevi.  Tieši šajos bezapziņas brīžos viņš ir aizmirsis arī telefonu, tas ir nokritis zemē, vai „saspiedies un atslēdzies”. Tu sēdi, gaidi un nezini ko tagad darīt – iet projām vai palikt, jo viņš var parādīties kuru katru brīdi. Draudi – var arī neparādīties, nu, kā sanāks. Atpazīstams pēc atslēgas vārdiem: „vainīgi visi citi”.

Patoloģiskais Kavētājs. Kā likums vēlas tikties piektdienas vakaros, brīvdienās, trīs vienīgajās saulainajās vasaras dienās, divos dienā, tā, lai dienas pirmajā pusē neko lietderīgu tu vēl nepaspētu, bet atlikušo dienu pavadītu „gaidīšanas režīmā”. Tu tiksi piesiets pie ķēdes „es šodien noteikti būšu!” Draudi – viņš kavē visiem, visur un vienmēr. Viņš kavē nevis stundas, bet pusi dienas, pat dienas! Tā ir nebeidzama kavējumu ķēde, kura nekad netiks pārrauta, jo tavā laikā viņš ir vietā, kur bija jābūt pirms tevis, bet pie tevis viņš ir tad, kad nākamais upuris izmisumā viņu gaida. Iespējas – var sazvanīt un saņemt atbildi „es jau nāku!”. Pats nemīl gaidīt, un ļoti apvainojas, ja nokavēsi tu.

Māmiņa ar bēbi. Esmu tikusies arī tēvu un viņa mazuli, bet situācija ir pricipiāli citāda. Iespējams, tas liecina par labu vīrieša loģiskajam prātam un plānotspējai. Iespējams, tikai par šo vīrieti. Delikāts jautājums: demogrāfiskā situācija valstī, bērnudārzi, aukles un ģimenes budžets. Tēmas, kuras nav ētiski apspriest. Tu tiec ievilkts svešu problēmu virpulī un esi spiests par to mīļi smaidīt. Aiz cieņas pret māti ar bērnu, tu norunā tikšanos māmiņai izdevīgajā laikā, taču… Draudi – māmiņai ir tiesības kavēt, jo „Mans bēbis tikko aizmiga, būšu, kad pamodīsies”. Tev nāksies pakārtot savu laiku bērna dienas režīmam. Vēl pierēķini klāt 30% laika, kurā ar empātiju jāuzklausa stāsti par vēderiņu, zobiņiem, un citu jaunās māmiņas ikdienas prieku. Iespējas – pieņemšana, sapratne un apzināta izvēle: dzīvot savu dzīvi un veltīt laiku savam biznesam, atpūtai, … jā, un savam bērnam. Vai arī pakārtoties kolēģes privātās dzīves dienas režīmam.

Labākā draudzene. Kā tu darba dienas vidū vari atteikt tikšanos draudzenei, kurai kaut kas atgadījies? Tas taču neizņems daudz laika, tikai pusstundiņu pusdienlaikā pie kafijas. Un tu nemaz nemani, ka pusstundiņai pieaugusi klāt vēl viena stunda, jo draudzenes runas plūdi ir neapturami. Neatkarīgi no tā, vai notikums ir pozitīvs (es satiku tādu džeku!) vai negatīvs (iedomājies, mans vecais āzis…), tu esi kļuvis par klausītāju vienas aktrises monologam. Iespējas – tu vari neiedziļināties jautājumā, jo padomus neviens no tevis negaida, un paralēli domāt savas domas. Draudi – pēc emocionālā monologa tu būsi iztukšots un noguris, lai produktīvi risinātu savas lietas.

Atnācējs Pirms Laika. Atnācējs Pirms Laika ir bīstams! Draudi – nav zināms, kad viņš ieradīsies un kurā brīdi tevi pārsteigs nesagatavotu. Sākot no ielaušanās privātajā teritorijā un sasteigtu rīta rituālu, beidzot ar  izjauktu iepriekšējo tikšanos un pusceļā pamestiem darbiem. Stress, ko viņš atnes sev līdzi, ir augsts: tu nespēj vairs koncentrēties tam, ko dari, un jūties vainīgs par to, ka nevelti viņam uzmanību. Kamēr tavu kabinetu nesargā sekretāre, šis cilvēks, kurš saka „nekas, nekas, kamēr tu „kasies”, es pasēdēšu, tu tikai iedod man kafiju, varbūt tev ir kāds cepumiņš, ak, un kāds žurnāliņš… ”, brīžiem sagādā vairāk raižu kā pieklājīgs Kavētājs. Iespējas – tu vienmēr esi nodrošināts ar svaigiem cepumiem, pienu un presi!

Laika Menedžments:  Azartiska spēle.

  • Trako Dienu iespēja;
  • Vinnests loterijā;
  • Atlaižu diena;
  • Win-Win spēle.

Iespējami ne tikai šie četri spēles varianti, katrs var atrast savu spēli un savu vērtību tajā. Taču, pirms izlemt, kas tiek spēlēts, nepieciešams apzināt ne tikai iespējas, bet arī draudus.

Trakā diena” – tā vietā, lai svētdienā gaidītu Patoloģisko Kavētāju, tu vari izvēlēties brīvdienā izbraukt no Rīgas un baudīt dzīvi! Kāds ir varbūtības procents, ka viņš ieradīsies? Ja viņš ieradīsies, ko tu darīsi?

Loterija” – vienmēr pastāv varbūtība, ka kavētājs pēkšņi atnāks apsolītajā laikā. Un tad būs problēmas tev! Tu taču apsolīji, ka gaidīsi. Tu vari zaudēt savu gadiem krāto labo slavu vienā mirklī! Bet, ja nu tu iegūsti citu iespēju? Kas ir šī iespēja? Kas ir likts uz spēles? Ko tu vari zaudēt?

Atlaides”. Pārzinot Laika zagļu klasifikāciju tu pieļauj, ka šis cilvēks izpildīs savu Zemapziņas programmu. Tādā veidā tu vari līdzvērtīgi spēlēt šo spēli ar viņu: tiekoties ar Driznaku, uzdāvini sev liekas minūtes, neierodoties norunātajā laikā, bet gan „viņa laikā”, t.i.. laikā, kurā ieradīsies viņš. Ieplāno alternatīvu gadījumam, ja kolēģes mazulis iemigs brīdi pirms tikšanās. Ja Aizmārša neceļ telefonu, nezaudē pašcieņu un n-tās reizes nepārzvani. Iedod sev atlaidi – neuztraukties par viņu! Grūtāk ir ar Solītāju. Viņa haoss uzdzen asinsspiedienu- te bija, te izbija, pie kā mēs palikām,… ai, sākam atkal no sākuma! Laiks zūd dubultā. Pirms atbildēt Draudzenes zvanam, apdomā: Ko es šajā brīdī ar to iegūstu? Un ko es zaudēju? Atnācējs Pirms Laika pieprasa rūpīgus sagatavošanās darbus. Tomēr to vari uzskatīt par ieguvumu ledusskapim, un apliecinājumu sievišķajam elementam. Pajautā sev: Kas ir mana misija biznesā? Kas es esmu – biznesa haizivs vai māte-barotāja?

Win-Win“. Cilvēka rīcība ir iepriekš paredzama un prognozējama. Gan tikumus, gan netikumus nevar tik viegli mainīt. Ja cilvēks tā jau ir rīkojies divreiz, ir liela iespējamība, ka tā rīkosies arī trešo reizi, par spīti solījumam: „Es mēģināšu nekavēt”. Ok, pamēģināju, nesanāca, tā gadās, mēģināšu vēl. Cilvēks, protams, var mainīties, taču labāk, ja viņš pie tevis atnāk jau izmainījies! Viena kavēšanas reize vai tikšanās atcelšana, tad, kad tai jau jābūt procesā, protams, ir pieskaitāma pie nejaušības, pie Force Majeure. Taču pārējās ir Darbību Sistēma – nedusmojies, neapvainojies, bet gan pieņem, ka lietas var notikt arī tā, galvenais, lai tās notiek vispār. Pie tam, vienlaicīgi ir iespējams saglabāt ne tikai savu brīvību, bet arī izjust spēles garšu, lai mainītos pats un tad Pasaule mainās tev līdzi!

Ilustrācija: watchstyler


[1] B.Hofs, Pūka Dao. „Aizņemts Driznaks ir izmisīgi aktīvs. Kad mēs atlicinām laiku, lai izbaudītu apkārtni un priecātos par to, ka esam dzīvi, mēs atklājam, ka mums neatliek laika. Kā Aizņemti Driznaki mēs izšķiežam šausmīgi daudz laika.”