Naudas enerģija

Naudas enerģija

Kas vērtīgāks – naudas vērtība, vai naudas enerģija? Cik vērtīga ir nauda, un kā to izmērīt? Kā novērtēt naudas vērtību? Protams, to nosaka valūtas kurss, bet, ko tas dod Tev personīgi? Var mērīt iegūtas preces/pakalpojuma vērtību pret to naudas vērtību, kas par to samaksāta. Bet kā mērīt savu ieguldīto enerģiju, pret to, ko saņem pretim?

Nauda ir līdzeklis, ar ko var izteikt visu citu preču un pakalpojumu vērtību un ko izmanto parādsaistību nokārtošanai. Parasti to izdod valdība vai finanšu iestāde, taču naudas funkcijas var pildīt arī plaša patēriņa preces. Naudas vērtība atkarīga no tās kā apmaiņas priekšmeta noderīguma, savukārt tas atkarīgs no naudas tirgus vērtības. [1]

Naudas vērtība vs Naudas enerģija

Naudai kā tādai nav vērtības. Vērtība ir tam, ko var iegūt par naudu. Nauda ir tikai apmaiņas līdzeklis. Svarīgi, ko saņem apmaiņas procesā. Tā ir sajūta, kuru, apzinātības līmenī diktē tirgus cena, bet zemapziņā nosaka personiskā izpratne par to, kas ir „dārgi”, kas ir „lēti”, un vai „tas bija to vērts”. Savukārt izpratni veido uzskati, pieņēmumi un vērtības. Kā tos atšķirt?

 • Uzskati – „Es uzskatu, ka jūsu ekskluzīvais pakalpojums/prece ir neadekvāti dārgs, jo ss.lv, tas maksā tikai 5 eiro.” Secinājums: vai ir vērts iesaistīties diskusijā ar šāda uzskata paudēju?
 • Pieņēmumi – „Es zinu, ka ss.lv to var dabūt (nevis nopirkt!) par 5 eiro, bet pieņemu, ka nav iespējams saņemt ekskluzīvu pakalpojumu/preci par tik zemu cenu.” Secinājums: pieņēmumi ir elastīgi, tos var mainīt, un durvis atvērtas pārrunām!
 • Vērtība – „Kāpēc man tas ir svarīgi? Jo no tā atkarīgi mani panākumi, iespējas, mērķis! Esmu gatavs maksāt summu X, taču ss.lv “lētais” piedāvājums nav samērojams ar tām vērtībām, ko vēlos sasniegt!” Secinājums: te ir reāls pircējs, kas gatavs slēgt darījumu.

Tieši šajā brīdī parādās naudas enerģija, jo viss, kas seko tālāk, ir relatīvs!

Naudas enerģijas veidi – tas, kas tiek pirkts:

 • Brīvība, neatkarība, miers
 • Labklājība, labvēlība, komforts
 • Sasniegums, atklājums, inovācija, ideja
 • Oriģinalitāte, pieredze, prasme, kompetence
 • Pārliecība, laiks, kvantitāte, kvalitāte
 • Drošība, garantija, ieguldījums, investīcija, statuss
 • Iespēja, bauda, sapnis, dzīvesprieks, azarts, spēle

Naudas enerģija – parādsaistību nokārtošana

Novērojumi liecina, ka realitātē valda korelācija starp darījuma gaitu un iesaistītās puses problemātiku. Nav runa par ļaunprātīgu izvairīšanos no samaksas, bet par iestigšanu beznaudas purvā, kur, ar vislabākajiem nodomiem, ieved darījuma partneris. Cilvēks nekur nepazūd, vienkārši stiepj garumā norēķinu procesu. Un to dara tieši tie, kam ļoti aktuāls vai sāpīgs jautājums: mana nauda, mans bizness, mani ienākumi, mana labklājība.

Ja iepriekš jau ir zināms, ka cilvēks cīnās (Uzmanību – cīnās!) par naudu, tad 80% darījums būs ilgs, sarežģīts un prasīs no otras puses pilnu atdevi, jeb dzēsīs viņa enerģiju! Tas ir enerģijas noplūdes kanāls, caurums, pa kuru lēnām izsīks enerģijas straume. Cilvēks, kurš naudu viegli ņem un tik pat viegli dod, par to necīnās. Viņš vienkārši ir enerģijas plūsmā.

Kāpēc tā?

Tāpēc, ka ir izveidots „apburtais” loks, no kura, bez apzinātības, grūti tikt ārā:

„Man ir problēma biznesā, un tāpēc es pērku no tevis to, kas man nepieciešams, lai novērstu šo problēmu, bet kavēju tev atlīdzību, jo neesmu vēl atlīdzinājis iepriekšējo parādu. Brīvas naudas, ko ieguldīt, man nav, jo arī man nez kāpēc vēl nav samaksājuši. Tāpēc tev nāksies pagaidīt, piedod, tas tikai pagaidām, bet, cik ilgi, es gan nezinu…”

Kas notiek?!

Apsveicu! Tu esi ievilkts beznaudas purvā, jo šī ķēde kā lipīgs vīruss stiepjas tālāk. Un Visumā aiziet beznaudas enerģija – man nav, jo viņam nav, un tev nav, jo man nav!

No nekā nekas nerodas, jeb stāvošā ūdenī nemeklē dzīvību – enerģijas plūsma ir pārrauta. Visums ir vienots, un tas spoguļo mums atpakaļ to, ko mēs izstarojam:

 • Es nekārtoju saistības – citi nekārto saistības;
 • Es nenovērtēju tavu ieguldījumu – citi nenovērtē manu ieguldījumu;
 • Tu un tavs devums man ir mazsvarīgs – es un mans devums ir mazsvarīgs;
 • Es necienu to, kas tev ir – citi neciena to, kas man ir, utt.

Viss, pilnīgi viss ir spogulis! Tu negribi dot – tev negrib dot. Tu iedod mazāk, tev iedod mazāk. Tu novilcini saistības, pret tevi velk saistības garumā. Un naudas nav ne vienam.

Šo apburto loku izveido pats problēmas upuris! Pie tam viņš iesaista tos, kas ar labiem nodomiem darījuši savu darbu. Nav runa par izšķērdību vai neapdomību. Apzinātajam cilvēkam ir prāts, lai viņš loģiski analizētu – kas, par ko, kāpēc, cik. Un – vai es varu to atļauties?

Naudas enerģija apstājas, jo:

Tiek izjaukts viens no Sistēmiskajiem (Visuma) pamatprincipiem. Līdzsvara princips, jeb Došanas – Ņemšanas princips. Bet naudas vairošanai nepieciešams Līdzsvars, jo tikai tas saglabā apmaiņas enerģiju…

Kas ir līdzsvars?

Iedomājieties šūpoles, kas pēkšņi „uzkārušās gaisā”, jo vairs nestrādā zemes pievilkšanas spēks. Vēl mirklis tūlīt nāks lejā, visi gaida, spriedze aug un.. nekas nenotiek. Tukšums. Kā līdzīgs piesaista līdzīgo, tā tukšums piesaista tukšumu. Bet šūpolēm, jeb svārsta enerģijai [2] nepieciešama kustība augšā – lejā, turpu – šurpu. Es tev – tu man. Es tev – citi man. Citi tev – tu man – es citiem. Un tā bezgalīgi.

Kā tikt ārā no beznaudas purva?

 1. Ja esi iesaistījies darījumā ar „Problēmu”, tad izmanto savas tiesības pieprasīt samaksu par savu ieguldījumu. Nekādas pielaides, neļauj sevi iesūkt purvā!
 2. Ja pats kaut kādu iemeslu dēļ esi “Problēma”, tad sāc lasīt vēlreiz no sākuma, kamēr sapratīsi, kur pieļauj kļūdu.
 3. Ja viss ir skaidrs, lasi tālāk – vēl 3 pricipi.

Naudas enerģija – apmaiņas priekšmeti (barteris)

Cita bīstama sadarbības laipa pāri beznaudas purvam – barteris. To izmanto biznesā ar preci/pakalpojumu, ja vienai pusei ir tas, kas nepieciešams otrai pusei. Barteris ir preces/pakalpojuma apmaiņa bez naudas apmaiņas, saglabājot līdzvērtības, jeb to pašu līdzsvara principu. Tomēr, pat tad, ja barteri regulē strikts līgums, tas ir slidena laipa. Grūti novilkt robežu, kur beidzas bizness, kur sākas izpalīdzība, attiecības, solījumi, pielaides. Nav garantijas, ka vienošanās tiek izpildīta, īpaši, ja pa vidu ir pārrāvums laikā. Liela nozīme ir personīgajai vērtību skalai: “Kas vērtīgaks – tavs vai mans ieguldījums”.

„Es tev kaut kad atdarīšu, atdošu ar kaut ko, palīdzēšu tad, kad tev vajadzēs, tu tikai pasaki..” Ja šis „kaut kas, kaut kad” netiek skaidri definēts pēc SMART, tas, kas strādā ar garantiju ir recepte „Kā sabojāt labas attiecības”.

Naudas enerģija – apmaiņas virziens

Vispirms ir jārada, vai jāiegulda, jeb „jāliek iekša”, tikai tad var gaidīt atpakaļ, lai „ņemtu ārā”. Ja ir pretējs process, tad tas ir kredīts! Bet, tāpat kā par bankas kredītu, arī par šo, nosacīto kredītu, ir jāmaksā procenti. Jau dzirdu sašutumu – ko man ielikt iekšā, ja man nekā nav! Vai tiešām nekā nav?

Es ieguldu to, kas man ir [3], lai apmierinātu tavu nepieciešamību pēc tā, kas tev nav [4], bet, ko tu vēlies saņemt no manis.

Visuma enerģija – vispārējie principi:

 • Nedod, tam, kas nelūdz;
 • Neatver tam, kas neklauvē;
 • Nestāsti tam, kas nejautā;
 • Bet tam, kas jautā, pajautā, kāpēc viņš jautā.

Skarbi? Nē, tikai patiesi. Ja dari pretējo, vai tevi novērtē? Labākajā gadījumā ir kaut kas no sērijas „pašam droši vien vairs nevajadzēja”, vai arī „tas bija atlikums no tava vakardienas dzīru galda”. Ja tevi nenovērtē, tad kāpēc gaidi par to pateicību, jeb atalgojumu? Protams, neviens neliedz dot, ja tāda ir Misijas apziņa. Var dot arī došanas, un sava prieka pēc. Taču tad nevajag gaidīt atpakaļ, jo tā ir pavisam cita enerģija – Labsajūtas enerģija.

 


[1] http://lv.wikipedia.org/wiki/Nauda

[2] V.Zēlands, Transērfings, Svārsta Teorija, http://wellzone.lv/raksti/2128

[3] Produkts, pakalpojums, zināšanas, kompetence, prasmes, talants, spējas, uc

[4] Produkts, pakalpojums, zināšanas, kompetence, prasmes, talants, spējas, uc

 

Ilustrācija: palmerstores.com