Perfekcionists. Reformators – I tips
Perfekcionists ir viskārtīgākais un visperfektākais. Izskatā, uzvedībā, komunikācijā, un vidē, ko tas rada ap sevi. Racionāls ideālists, kas vēlas padarīt pasauli pilnīgu, ļoti principiāls, kārtīgs, mērķtiecīgs cilvēks ar augstu paškontroli, fokusēts uz pareizi/nepareizi, balts/melns, labi/slikti. Dzimis perfekcionists, kārtības mīlētājs un ieviesējs visā un visur. Dzīve paiet visu uzlabojot saskaņā ar viņa iekšējiem standartiem un augstajām prasībām.
Īsumā
Perfekcionists ir atbildīgs, ar izteiktiem ētikas un morāles principiem, un spēcīgu labā un ļaunā pretstatu izjūtu. Viņš ir labs skolotājs, darbaudzinātājs, pasniedzējs, advokāts un pārmaiņu ieviesējs, jo vienmēr cenšas uzlabot lietas, pat tās, kas citiem jau šķiet ideālas. Labi organizēts, mīl sakārtotu vidi. Gudrs, apķērīgs, reāls skatījums uz lietām, situācijām. Savu nozari un darba lauku pārzina perfekti, savas tēmas eksperts. Var rīkoties varonīgi, bet izvirza pārlieku augstus standartus, prasības, ir izvēlīgs lietās un cilvēkos, un vienlaikus pārlieku kritisks dēļ tieksmes uz perfekciju. Attiecībās ar citiem parasti rodas problēmas ar viņa nepacietību un neiecietību, ir viegli aizvainojams.
Valdošās bailes: būt nepilnīgam, kļūdīties, neatbilst kaut kādam, kaut vai paša izdomātam, ideālam.
Vīzija: Iekšēja miers un pilnībā sakārtota pasaule, līdzsvars lietās un attiecībās.
Pirmais ar 9 spārnu: “Ideālists”
Pirmais ar 2 spārnu: “Advokāts”
Motivācija
Dusmas – kā vadošā motivācija, dara tāpēc, ka dusmojas, ja nav ideālās kārtības. Sašutums, kura pamatā ir neapmierinātība. Variācijas no vieglas aizkaitināmības līdz histēriskām dusmām un tīram naidam. Izteikta taisnības izjūta. Cenšas sasniegt arvien augstākas virsotnes un uzlabot visu, lai būtu saskaņā ar saviem ideāliem. Fiksējas Nosodījumā, ko virza gan uz sevi, gan citiem. Nespēj pieņem kritiku, jo lielākais kritiķis ir pats sev. Ja viņš ir jau kritiski nokritizējis pats sevi un papildus vēl otrs norāda uz kļudām, var iedzīvoties nopietnos kompleksos.
Virzienu nozīme
Stresā metodiskais un loģiskais perfekcionists pēkšņi kļūst kaprīzs, iracionāls, ātri aizsvilstas un ir pārlieku emocionāls, attaisnojas, aizstāvas, kotrargumentē. Viņš pārņem Četrinieka depresīvās īpašības, iekrīt galējības, pārspīlē, vai rada drāmu. Savukārt, saskaņā ar sevi un savu labāko sniegumu, dusmas un kritiku spēj nomainīt uz Septītā spontāno rīcību, neņemšanu galvā un dzīvesprieku.
Perfekcionists. Pārskats
Perfekcionists ir reformators ar misijas apziņu, kura Ego liek uzlabot pasauli dažādos veidos, izmantojot jebkuru ietekmes metodi. Viņš tiecas pēc “ideālajām vērtībām”, pat ja tās prasa personīgo upurēšanos. Šis ir praktiskas rīcības cilvēks, vēlas būt noderīgs šā vārda labākajā nozīmē. Apziņas līmenī viņa dzīves misija ir ieviest kārību visā, ne tikai savā, bet arī apkārtējo cilvēku vidē. Uzskata, ka esot pietiekami stigram prasībās pret sevi, ir tiesības izvirzīt prasības arī citiem. Taču, mēģinot noturēt šo kvalitātes zīmi, bieži rada paši savu personīgo elli, jo nespēj pilnībā izbaudīt dzīves prieku un neļauj to darīt arī tiem,kas ap viņu. Tieksme pēc perfekcijas pārvēršas par nosodīšanu, piekasīšanos, pārmērīgu kritiku un nespēju būt mierā ar rezultātu. Dzīvē trūkst jautrības un vienmēr priekšplānā tiek izvirzīti pienākumi un nekad nepadarāmie darbi.
Labākais sniegums
Nemitīgs pašpilnveidošanās process un attīstība. Ar savu piemēru iedvesmo citus, esot kā paraugs tam, ka viss ir iespējams. Mērķa orientēti, lietas vienmēr izdara līdz galam, tajā pašā laikā nezaudējot reālu skatu uz dzīvi. Organizēti, metodiski, produktīvi, iesaistīti, ieinteresēti. Vienmēr būs labākais sniegums no iespējamā. Lai gan ir orientēti uz detaļām, tomēr nezaudē kopējo karti un nenovirzās no galvenā mērķa.
Autopilots
Ideāla lietu kārtība. Pārlieku kritiski pret sevi un citiem, neiecietīgi, nepacietīgi. Ļoti principiāli, nepieņem atrunas un attaisnošanos. Tikai baltā/melnā redzējums padara viņus par ietiepīgiem, stūrgalvīgiem un ar šauru skatījumu, tāpēc nav elastīgi. Neuzticas citiem, nedeleģē darbus, kļūst pārslogoti darbaholiķi vai pārslogoti, reāls drauds ir ātra izdegšana. Grūti relaksēties un izbaudīt prieku vai svinēt svētkus. Apsēsti ar detaļām, taisnvirziena domāšana, tāpēc paredzami.
Loma komandā
Procesu vadība, praktiska darbība, racionāla rīcība, situācijas analīze, uzmanība pret detaļām un to objektīvs novērtējums. Ja komandā ir kāds, kas var rūpēties par komandas klimatu un attiecībām, un kāds, kas rada vīziju, tad šis ir labākais cilvēks, kurš vienmēr novedīs lietu līdz galam. Taču, jāņem vērā, ka viņš ir konfliktus radošs.
Komunikācija
Pēc iespējas mazāk lietotu kategoriskus izteikumus, kā piemēram: „Tev to vajag, tev tas noteikti jādara! Tātad, es no tevis sagaidu! Tā ir pareizi, tas ir labi/slikti. Tā nav taisnība. Nē, tā nav! Kad beidzot tu to izdarīsi? ”, ar to radot pretreakciju partnerī.
Stratēģija
Kā pareizi atrisināt šo problēmu?
Virzība stresā
Šiem cilvēkiem stress iestājas mirklī, kad ir pārāk daudz detaļu, kas jālabo. No sākuma viņi vienkārši metodiski tās labo, bet neiegūstot gaidīto rezultātu, atpazīst 4.tipa uzvedības emocionālos paternus un viegli zaudē pašcieņu, jo jūt, ka problēma aizēno visu, un tā par katru cenu ir jāatrisina.
Pāreja uz drošību
Кad 1.eneatips jūt, ka viņiem ir morālas tiesības atpūsties (tas ir kā 7.debesīs), viņi resursu pilni un atrodas drošībā, tad 1.eneatipa cilvēki sāk izmantot 7.tipa uzvedības paternus. Viņiem rodas kaudzēm ideju, viņu sajūsmina iespēja plānot tuvojošos pasākumus, dzīvo laimīgajā rītdienā un viņi sapņo par to, ar ko, iespējams, gribēsies nodarboties nākotnē. Viņi atbrīvojas no nepieciešamības visu novest līdz pilnībai, pat atstāj pusdarītu (uz visiem laikiem) un viņiem kļūst vieglāk pieņemt visu kā ir, neko nelabojot.
Galvenā vajadzība
Cieņa (robežas)
Izaugsmes ceļš
Iekšēja miers un perfekti sakārtota pasaule
- Atbrīvojies no nosodīšanas, ļaujies dzīves plūsmai, rīkojies spontāni;
- Saskati skaistumu, kārtību un atļaujies to, kas nav perfekts;
- Atbrīvo kritisko prātu, uzticies intuīcijai, atklāj radošumu;
- Atceries, ka pasaulē ir vairāk krāsu kā tikai balta vai melna; aizmirsti aizvainojumu;
- Atklāj, apzini un piepildi savas slēptās vēlmes, lai cik „nepareizas” tās būtu.
Tēli