Analītiķis. Domātājs – V tips
Analītiķis ir visgudrākais. Tas ir spēcīgs, sava mērķa un interešu virzīts, uzskatos stabils un nepārliecināms cilvēks. Intelektuālis, no malas novērotājs, labi uztverošs, noslēpumains, savrups, noslēgts – tie ir vārdi, kas raksturo so eneatipu. Lielākā daļa šī cilvēka dzīves notiek viņa domu pasaulē, jeb viņa prātā, kas tiek apsargāts kā mans nams, mana pils. Cilvēks, kas nav pelnījis klāt esamību, tur netiks ne ielaists, pat ne pielaists. Tur ir tik komfortabli, ka katrs nelūgts viesis no malas tiek uztverts kā ienaidnieks – ko tas cilvēks vēlas no manis?
Īsumā
Analītiķis ir apzināts, ļoti vērīgs un zinātkārs. Viņš spēj labi koncentrēties un saskatīt vienoto veselumu, secināt, savilkt paralēles un cēloņu-seku sakarības. Labi var atrisināt sarežģītas situācijas un attīstīt komplicētas idejas, mīl katru lietu rūpīgi apdomāt, tai skaitā, analizēt emocijas. Neatkarīgs, inovatīvs, arī izgudrotājs, zinātnieks, pētnieks. Tomēr konfrontācijā ar savām domām, pašanalīzi un iedomātajām vīzijām un tēliem. Analītiķis kļūst objektīvs un patstāvīgs, tad, ja atļaujas patiesām jūtām un spontanitātei. Piemīt ass prāts, pašpietiekamība, patiesums un spējas saglabāt skaidru galvu haotiskās situācijās. Izcilā spēja visas lietas dziļi apdomāt un skatīt no eksistenciālā viedokļa.
Miers, rezervētā attieksme pret jebko un ārējā nesatricināmība, tomēr viņa Ego rada problēmas ar ekscentriskumu, nihilismu un savrupu izolāciju, tā apliecinot savu pārākumu, vajadzība izolēt sevi no visiem. Otram rada sajūtu, ka tas viņam blakus ir vienkārši dumjš. Savā labākajā sniegumā viņš ir sapņotājs, pirmatklājējs, bieži apsteidz savu laikumetu, spēj saredzēt pasauli pilnīgi jaunā veidā un citā gaismā.
Valdošās bailes: no bezjēdzības, bezpalīdzības, vai nespējas rīkoties vai risināt.
Vīzija: absolūtā kompetence
Piektais ar 4 spārnu: “Sava ceļa gājējs/Dumpinieks, Estēts”
Piektais ar 6 spārnu: “Problēmas Risinātājs”
Motivācija
Mantrausība – ne klasiskajā izpratnē, bet gan kā vēlme sasniegt zināšanu dziļumus, maksimālo informācijas apjomu, izprast iemeslus, cēloņus un sekas, apkārtējo vidi, izzināt, izanalizēt, apdomāt visu līdz saknei. Tas ir drošākais veids, kā pasargāt sevi no apkārt pastāvošajiem iespējamiem draudiem. Iegrimstot pētījumos norobežojas, kļūst Atsvešināts no realitātes.
Virzienu nozīme
Stresā atsvešinātais Analītiķis, kurš nosvērti pavada daudz laika pats ar sevi vērojot un domājot, pēkšņi kļūst hiperaktīvs un izklaidīgs, aizmāršīgs un paviršs kā Septītais. Saskaņā ar sevi un savu labāko sniegumu mantrausīgais, dalīties skopais Piektais ir pašpārliecināts un spējīgs pieņemt atbildīgus lēmumus kā Astotais.
Analītiķis. Pārskats
Analītiķis, dēvēts arī kā domātājs, vairāk kā jebkurš cits vēlas izprast, kāpēc viss ir tāds, kāds tas ir. Viņam jāsaprot kā pasaule darbojas, kādas likumsakarības to vada, kosmoss vai mikropasaule, dzīvnieki, augi vai minerāli, vai iekšējā pasaule un iztēle. Viņš vienmēr ir meklējumos, uzdodot jautājumus, iegrimst lietas dziļumā. Viņš nepieņem citu atzinumus vai doktrīnas, viņam svarīgi pašam visu pārbaudīt un pārliecināties. Aiz alkām pēc arvien jaunām un jaunām zināšanām ir nedrošība par sevi un savām konkurences vai sadarbības spējām.
Jūt milzīgu vajadzību pēc norobežošanās/vientulības. Sargā sevi no ārējas iejaukšanās, radot sienu starp sevi un pasauli. Piektā eneatipa pārstāvji visbiežāk ir intraverti, aizņemti ar dziļdomīgām pārdomām par svarīgām lietām vai pasaules stāvokli. Patīk mācīties, lasīt, veikt pētījumus un vākt informāciju.
Viņš zina, ka ne visu var izdarīt tik labi kā citi. Tā vietā, lai integrētu sevi sabiedrībā, viņš sper soli atpakaļ un meklē drošību pats pie sevis un savās zināšanās, ar kurām viņš labprātīgi nav gatavs dalīties. Tās vairāk kalpo kā „pierādījumi” un drošs aizsegs.
Labākais sniegums
Nepieciešamība mācīties un apgūt arvien kaut ko jaunu, izpētot līdz būtībai. Skaidrs prāts, loģika, reāls skatījums, spēja analizēt un secināt. Labi koncentrējas, ilgstoši notur uzmanību. Objektīvs, ar viņu nav iespējams manipulēt, emocionāli atturīgs, attālināts, neiesaistās drāmā. Oriģināla domātspēja, netradicionāls risinājums. Izdomā, un tad rīkojas, līdz ar to maza iespēja kļūdīties. Analītiķis nebaidās no izaicinājumiem un labi apzinās iespēju limitu.
Autopilots
Pašapziņu uztur ar to, ka viņš zina daudz, vairāk kā citi, un zina, cik daudz vēl viņam jāzina. Laika novilcināšana: dzīvo pārliecībā, ka arvien vēl nav „īstais laiks” vai „kaut kas nav gatavs”, lai spertu izšķirošo soli, tāpēc iesprūst, ilgi var nemeklēt izeju no situācijas. Svarīgi saņemt apstiprinājumu savām hipotēzēm, lai apliecinātu kompetenci. Dzīvo ar prātu, nepieņem citu emocijas.
Loma komandā
Neaizstājams eksperts, kad nepieciešama informācija tieši par viņa pārzināto jautājumu. Visās citās situācijās atturīgs, norobežojies, interesējas tikai par savu tēmu. Lieki nekomunicē un „neapgrūtina” sevi ar citu uzklausīšanu pieklājības pēc. Distancēts, labprāt strādā viens, pēta, analizē detaļas. Konfliktus neradošs, no tiem bēgošs.
Komunikācija
Jāvērš uzmanība tam, cik lielā mērā runā tikai par to, kas interesē pašu. Cik daudz tiek stāstīts tikai par savu ideju un saviem atklājumiem? Vai saruna ir dzīva, emocionāla, vai tajā dominē tikai loģika un fakti? Vai sarunas partnerim, kurš nav attiecīgās tēmas eksperts, tiek paskaidrots kāpēc tā ir, vai tikai iedota gala informācija?
Stratēģija
Kā pareizi atrisināt šo problēmu?
Virzība stresā
Stress ir tad, kad zaudē objektīvu izpratni un kontroli. Tad sāk vēl vairāk norobežoties un vākt informāciju, bet, ja nesaņem gaidīto, tad gūst pieeju 7.eneatipa uzvedības stereotipiem. Zaudē iekšējo līdzsvaru un sāk pārpildīt nereālas idejas, kas noved tos nepārliecinātības stāvoklī. Sāk virspusēji attiekties pret problēmām, kļūst ekstraverti, ekspansīvi, pat agresīvi, izrāda cinisku attieksmi, radot sajūtu, ka neciena apkārtējos.
Pāreja uz drošību
Kad 5.eneatips jūt sevi pārliecinoši, drošībā, tie iegūst pieeju 8.eneatipa uzvedības stereotipiem. Viņi beidzot apzinātās savu ķermeni. Viņi sāk vairāk komandēt, viegli pārņem kontroli savās rokās. Tagad viņiem ir viegli izdarīt tā, lai to vajadzības tiktu apmierinātas un viņi var kļūt pat ļoti pievilcīgi. Ierastā stratēģija kaut ko apdomāt tiek aizstāta ar darbību.
Galvenā vajadzība
Drošība.
Izaugsmes ceļš
Viedums un dāsnums, Universālā Zināšana
- Apstādini bezgalīgos pētījumus, iesaistīties pasaulē, apkārtējā dzīvē un emocijās;
- Izrādi citiem, ka viņi un viņu emocijas, sajūtas un domas arī ir nozīmīgas, izturēties toleranti;
- Dalies ar informāciju, idejām, savu viedokli. Uzņemies atbildību, risku, sper pirmo soli;
- Atdzīvojies, iedot ķermenim kustības un žestus, atrodi iespēju fiziskām nodarbībām;
- Reaģē spontāni, rīkojies „šeit un tagad”, negaidi, kamēr pienāks „īstais brīdis”.
Tēli: Sherlock Holmes, Albus Dumbledore (Harry Potter), Tom Barnaby (Midsommer Murders)