Eneagramma ir mācība par deviņiem personības tipiem un tā aptver plašu cilvēku tipoloģijas spektru. Šajā sistēmā katrai personībai ir ne tikai horizontālais virziens, kas atklāj cilvēka iedzimtos talantus un spējas, bet arī vertikālā skala, jeb personības attīstības līmenis. Tas dod ieskatu par cilvēkam piemītošajiem dzīves attieksmes principiem, filosofiju un vērtībām. Līdz ar to eneagramma ne tikai izslēdz neglābjamu “spriedumu”, kā citas metodes, kuras ieliek cilvēku rāmī, bet gan norāda viņa izaugsmes iespēju. Eneagramma apgalvo, ka jebkuri divi viena personības tipa pārstāvji var būt pilnīgi atšķirīgi. Dabā tas izskatās, piemēram, līdzīgi kā divi āboli, bet tomēr no dažādām ābelēm.
Eneagramma māca – ar visiem cilvēkiem viss ir OK!
Eneagramma palīdz izprast kāpēc katrs cilvēks ir apveltīts ar dažādām spējām, bet tāpēc neviens nav izceļams kā labāks vai nolīdzināms kā sliktāks par citiem, bet dēvējams kā CITĀDĀKS. Eneagramma kalpo kā savstarpējās saprašanās līdzeklis jebkurās attiecībās, vienlīdz kā biznesā, tā arī psiholoģijā, starppersonu attiecībās, arī starpkultūru dialogos. Pirmkārt jau eneagramma ir pašizziņai domāta metode. Sākotnēji nosakot eneatipu, jeb personības tipu, apzināšanās process tikai sākas, kamēr tas pamazām aizved pie personas apzinātas rīcības un misijas – kas es esmu, kāpēc esmu un kādu labumu dodu šajā pasaulē? Tad, kad cilvēks ir izpratis sevi, var mēģināt sākt saprast citus. Eneagramma dod iespēju cilvēkus pieņemt tādus, kādi tie ir un izskaidro ne tikai viņu uzvedības modeļus, bet “pasaka priekšā”, ko vēlams, vai, gluži otrādi, nav ieteicams runāt vai darīt, veidojot ar šo cilvēku saskarsmi. Tādā veidā ne tikai mērķi var sasniegt salīdzinoši viegli, bet arī izvairīties no konfiktiem un veltīgām cerībām: “nespiediet zivij lidot, un ne visiem putniem ir jāpeld”.
Eneagramma un eneatips
Eneagrammas klasificē deviņus eneatipus, jeb personības tipus. Katram eneatipam ir tikai viņam piemītošs, unikāls psiholoģiskās uztveres un rīcības mehānisms, kurš ietekmē domāšanu, uztveri, rīcību, apziņu, zemapziņu un, galvenais, motivāciju. Katrs eneatips atšķirīgi redz pasauli, uztver emocijas, domā, jūtas un rīkojas.
Katram no deviņiem personības tipiem raksturīga viena noteikta uzvedības modeļa dominēšana, jeb fiksācija, caur kuru tas skatās uz pasauli. Šis modelis ir veidojies kopš agrīnas bērnības. Katrs cilvēks ir pakļauts ārējās pasaules ietekmei ̶ vecākiem, videi skolā, dažādām piederības grupām, kā arī sabiedrībai kopumā. Šīs ārējās ietekmes sāk izpausties kā “iekšējās balsis”, kas veido mūsu raksturu un pārliecību. Cilvēki ārējo apstākļu ietekmi izstrādā kā savas noteiktās rīcības modeli, jeb “izdzīvošanas stratēģiju”. Tas ir psiholoģisks mehānisms, kas palīdz apmierināt pamatvajadzību būt mīlētam, vajadzīgam un pieņemtam. Š’dai veidojas gan ierobežojošie uzskati, gan pārliecības – “citi mani mīlēs, pamanīs, pieņems un apbalvos tad, ja būšu perfekts visā, ko daru.” Vai gluži otrādi – “jo agresīvāks un spēcīgāks būsū, jo vairāk panākšu!” Šis autopilots veido paštēlu uar ko cilvēks lepojas – “pieņem mani tādu, kāds es esmu!”, un darbojas kā bruņas – no vienas puses sargā no ārpasaules, tomēr no otras – ierobežo un neļauj izmantot visu personības potenciālu.
Kāpēc eneatips ir bīstams?
Pārāk spēcīga identifikācija ar savu ierasto lomu, lepnums par to, ka “jā, es esmu tāds, kāds es esmu!”, kā arī ikdienas rutīna ar standarta paradumiem un rakstura iezīmēm kļūst par šķērsli izaugsmei, jo sašaurina ne tikai pasaules redzējumu, bet arī iespējas. Cilvēks pats uzliek sev “rāmi”, iezīmē savu spēju “robežas” un ieslēdz savā paradumu”kastē”. Jo vairāk tiek atbrīvota šī ērtā loma dzīvot “drošībā” un vajadzība “izpatikt”, jo lielāka ir iespēja rīcības un uzvedības brīvībai, un iespējai mainīt savus uzskatus un pieņēmumus.
Kā eneagramma izskaidro motivāciju?
Katra cilvēka dzīves ceļš virzās atbilstoši vienam no deviņiem neapzinātās motivācijas veidiem. Šī nepazinātā virzošā spēka ietekmē veidojas gan pati personība, gan tās raksturs. Svarīgi ir neapzināto motivāciju pārvērst par apzināto motivāciju, jo tikai tā iespējams atvieglot pasaules uztveri, situāciju un cilvēku pieņemšanu, kā arī pieņemt izšķirošos lēmumus, kuri ietekmēs turpmāko dzīvi.
Kāpēc deviņstūru zvaigzne?
Aplis ar deviņstūru zvaigzni ir eneagrammas ģeometriskais modelis un tajā nav jāmeklē cita simboliskā jēga vai tulkojums. Šis modelis ietver sevī matemātiski strukturētas un tāpēc viegli uztveramas zināšanas, kas sakārtotas apļa veida matricā, tā iemesla pēc, ka kvadrāta matricā, piemēram, kā EPAI, BOSI vai DISC sistēmai, vienkārši nav vietas. Šī matrica shematiski norāda gan attīstības, gan personības destrukcijas ceļus stresā un palīdz sistematizēt un viegli uztvert milzīgu informācijas apjomu.
Kāpēc svarīgi zināt savu personības tipu?
Uzzinot kādam personības tipam piederi, viegli atrast atbildes uz jautājumiem:
- Kāda ir mana veiksmīgā uzvedības stratēģija un mani iedzimtie talanti?
- Kas ir mani slazdi, kuros iekrītu vai grābekļi, kam nemitīgi uzkāpju?
- Kur ir mans līdzsvara punkts starp motivāciju, aizrautību un atlīdzību?
- Kur es vislābāk varu sevi realizēt un ko darīt ar nerealizētajiem sapņiem?
- Kā es manipulēju ar citiem un kādām manipulācijām padodos?
- Kas es esmu ikdienas lomu spēlēs: Bende vai Upuris?
- Kāpēc es spēju vai nespēju veidot attiecības?
- Kas ir mana karjera, mērķis un misija šajā pasaulē?