Tu vari ietekmēt tikai to, kas ir tavā Kontroles zonā. Savukārt Kontroles zona ir atkarīga no tavas Atbildības teritorijas. Tavā Ietekmes zona ir tikai tie cilvēki un procesi, kurus tu vari ietekmēt ar savu Varu, Statusu vai Autoritāti. Viss pārējais ir pakļauts pavisam citiem spēles noteikumiem, kurus nosaka Variantu telpa un visi citi šīs lielās spēlētāji, bet tikai ne tu.
Variantu telpa
Variantu telpa ir iespēju labirints, tas ir ceļš, kurš jāmeklē pašam. Ja vienas durvis ir ciet, meklē citas. Ja visas durvis ir ciet, atrodi logu, žogu vai caurumu jumtā. Tu pārvietojies pa X un Y asīm tik ilgi un tik tālu, cik tas ir nepieciešams, lai sasniegtu savu mērķi. Pie nosacījuma, ja tā ir tava Atbildības teritorija un tava Kontroles zona, un tu laikus saskati visus akmeņus, pret kuriem pastāv iespēja paklupt.
Transērfinga teorija (Vadim Zeland) apgalvo, ka Scenārijam, kur notiek darbība, dekorācijām un aktieriem nav ierobežojumu, tāpēc, ka Variantu telpa ir bezgalīga. Jebkurš maznozīmīgs notikums var nozīmīgi ietekmēt Likteni. Cilvēka dzīvei, tāpat kā jebkurai matērijas kustībai, ir sava cēloņu un seku sakarību ķēde. Viens notikums seko otram, viens lēmums ietekmē citu, un to atsevišķie posmi izkārtojas dzīves līnijā. Jebkurš izejas punkts izvēršas par sākumu vai beigām kam citam. Izvēloties īsto sākuma punktu, var iegūt īsto virzienu, kurš noteiks tālāko notikumu gaitu.
Pieņēmumi nav realitāte
Variantu telpa ir matrica. Atbildi var atrast tikai pārvietojoties pa spēles lauciņiem laikā un telpā. Tava Kontroles zona ir to pārraudzīt un Atbildības teritorijā ir vai nu izdarīt gājienu, vai arī to izlaist. Jebkura neveiksme tā kļūst par tavu pieredzi. Bet jebkura pieredze rada iespēju spert nākamo soli. Tātad, tavai kustībai ir tikai divas zonas “Kontrole” vai “Ietekme”.
1) “Jā” vienmēr ir “Jā”.
2) “Nē” ne vienmēr ir “Nē”.
- Pesimistam tas ir „nē, durvis ir ciet, un tur neko vairs nevar darīt…” – Kontroles zona labprātīgi ir zaudēta.
- Optimistam tas ir „nē, es nelikšos mierā un meklēšu citu apvedceļu!” – Tiek meklēta cita Iespēja un Ietekmes zona.
3) „Es padomāšu un došu tev ziņu”. Tas vispār ir nekas! Tā ir viltus Kontroles zona, jo Solītājs-Uzmetējs mēdz izlikt lamatas. Tā nav ne kontroles zona, pat ne ietekmes zona, tā vietā esi izmests no spēles uz nezināmu laiku, jo ar tevi manipulē. Tu nevari ietekmēt ne cita cilvēka domāšanu, nedz rīcību. Vēl sliktāk – solījums ir sasējis tev rokas “gaidīšanas režīmā”, un tu tagad vairs nevari ietekmēt neko, jo jāgaida apsolītais.
Kontroles zona
Desmit jautājumi, vai tas, kas notiek, ir tavā Kontroles zonā. Ja kaut uz vienu atbilde “Nē”, tad nekas no notiekošā nav tava Kontroles zona.
- Vai notiekošais ir man svarīgs / nozīmīgs?
- Vai proces stiešā veidā ir atkarīga no manis / manas rīcības?
- Vai es par to uzņemos atbildību?
- Vai mani vārdi un rīcība saskan ar manām vēlmēm?
- Vai spēles noteikumus nosaku es?
- Vai mani apmierina process / temps / izmaksas, utt?
- Vai procesa virziens garantē mana mērķa sasniegšanu?
- Vai pilnīgi viss notiekošais ir manā ietekmes zonā?
- Vai es varu plānot / paredzēt, kas notiks tālāk?
- Vai man ir plāns B?
Tiek pieņemtas tikai atbildes „Jā”, nekādu atkāpju. Pat, ja cilvēks, no kā esi atkarīgs vai saistīts ir uzcelts uz gada pjedestāla: nozares eksperts, unikāls speciālists, uzticama persona, labs paziņa, pat draugs, vai vēl trakāk – radinieks. Nav svarīgi, kas ir otrs un cik augstu tu viņi vērtē, tā uzreiz ir dalīta Atbildības teritorija un dalīta Kontroles zona.
Protams, tu vari būt vērīgāks, vienojoties par spēles noteikumiem. Tu vari būt uzstājīgāks, pieprasot gala atbildi. Tu vari būt nepiekāpīgāks ceļā uz rezultātu. Bet Variantu telpa virzienu nosaka tikai pēc lauciņu secības „Jā” vai „Nē”, tā Kontroles zona nosaka tavu ietekmi, “Ir” vai “Nav”. Viss pārējais ir Otrā Plāna vai Statista Loma. Bet šos abus spēlē neciena, viņus pat nebrīdina, ka sasniegums nepiederēs viņam, jo pašuzceltie pieminekļi vai tavas brīvības cietumsargi parasti mēdz mainīt domas, jo tas jau sen ir viņu mērķis, ne tavs.