Kā var vadīt laiku? Laiks ir kā upe un tas vienkārši plūst. To nevar apturēt un nevar pagriezt uz priekšu. Laiks nemainās. Laika menedžments nav laika vadīšana, vienīgais, ko vari vadīt, esi tu pats, un tas, kā tu izmanto savā rīcībā atvēlēto laiku.
Laika menedžments. Kāds ir mērķis?
Laika menedžmenta būtība ir mainīt tavu uzvedību. Tātad, tas ir plāns, kā vadīt tavus ieradumus, nevis plāns kā vadīt laiku. Tev ne tikai ir jāizvirza sev konkrēti mērķi, bet noteiktā laika periodā arī jāseko tiem līdzi, lai redzētu, vai tos sasniedz. Ievies savu dienas režīmu un pats seko tam, kā atbalstu izmantojot dažādus laika vadības instrumentus, piemēram: dienas plānotājs, tāfele, programmatūra, mākonis, dienasgrāmata vai piezīmju lapiņa. Pirmais uzdevums ir izprast, kam tiek tērēts laiks, un otrais uzdevums ir izveidot plānu, kam to tērēsi turpmāk.
Kas ir tas, kam tu lieki tērē laiku?
Varbūt tu esi kļuvis par upuri laika zaglim? Padomā, cik daudz laika tu velti sērfošanai internetā, e-pastu lasīšanai, skaistu bilžu skatīšanai, vai telefona sarunām? (Ko tev tas dod?) Varbūt tev apkārt ir cilvēki, kuri pieraduši, ka tu visu savu uzmanību velti tad, kad to vēlas viņi? (Kāpēc tu sevi nemīli?) Vai tu esi sasniedzams vienmēr, kad vien rodas iedvesma ar tevi papļāpāt? (Ko tu iegūsti no bezjēdzīgām sarunām?) Bet varbūt tevi steidzami izsauc vienmēr, tad, kad kādam kaut kas deg? (Vai tu esi ugunsdzēsējs?)
Deleģē un izvirzi prioritātes!
Neatkarīgi no tā, cik liels ir tavs bizness, vai cik liela ir mājas darbu kaudze, tu uz šīs pasaules neesi viens! Atļauj daļu darbu izdarīt citiem. Bet pats dari to, kas tev sagādā prieku. Parūpējies, lai tas, kas tev patīk mazāk, nav jādara pašam. Savukārt uzņemies darīt to, kas tev patīk, padodas viegli un ātri. Tu redzēsi kā mainās produktivitāte, un ceļas efektivitāte. Darbu prioritātes sadali četrās dimensijās, jeb kvadrātā, par pamatu ņemot svarīgos darbus un steidzamos darbus.
Laika menedžments, pats svarīgākais – nosaki termiņu!
Darot lietas, kas sagādā baudu, tu nejūti ka paiet laiks. Ja vien ļausies, ir darbi, kuros tu vari iegrimt visu dienu. Un ir darbi, kurus tu lēni baksti, lai nebūtu jādara kaut kas cits, izdomājot visādas atrunas un neesošus iemeslus. Varbūt tā ir izvairīšanās no lietām, kuras jādara tāpēc, ka obligāti jādara? Atvēli tam konkrētu laiku, un nepārkāp pats savus noteikumus (Kuru tu tādā veidā māni?)
Neiznieko laiku gaidīšanas režīmā!
Ikdienā neiespējami izvairīties no kāda, vai kaut kā gaidīšanas. Rindas, sastrēgumi, neparedzētas situācijas, hroniskie kavētāji. Turi sev blakus alternatīvu, piemēram, grāmatu, kurai nepietiek laika, vai papīra lapu radošo ideju skicēm, galu galā – planšeti, lai atbildētu uz steidzamajiem e-pastiem.
Viss iepriekš rakstītais neatbilst patiesībai, jo… 🙂
Ir divas cilvēku kategorijas. Psiholoģijā, ezoterikā, astroloģijā, numeroloģijā ir daudz veidu un dažādu apakštipu kā iedalās cilvēki. Un pilnīgi visur tie iedalās divās lielās kategorijās: racionāļi un iracionāļi.
- Racionāļi ir konsekventi cilvēki, viņi sistemātiski, apzināti, organizēti un pārdomāti. Viņiem laika menedžments nav nepieciešams, jo viņu dzīves veids ir laika menedžments! Tie ir cilvēki, kas ir „ārpus” laika: viņi paši kontrolē visu, kas notiek spēles laukumā, un patiesībā nekad tā īsti nespēj atslēgties un atslābt.
- Iracionāļi ir spontāni cilvēki, impulsīvi, improvizē ne tikai pēc situācijas, bet arī garastāvokļa, ir elastīgi nestandarta situācijās, neparedzami. Tie ir cilvēki, kas ir „ieslēgti laikā”: ja viņi dara kaut ko tādu, kas viņiem patīk un viņi dara tikai to, kas viņiem patīk, un viņi laikā „pazūd”, nosacīti “iekrīt” un aizmirst visu uz pasaules.
Praktiski visas laika menedžmenta sistēmas ir piemērotas tikai racionāļiem. Iracionāļiem šī uzspiestā prakse ir nedabiska. Kad iracionālis mēģina pierast pie plānošanas, viņš rīkojas pret savu iekšējo dabu. Tātad, Racionālis vs Iracionālis. Vai ir kāds risinājums? Ir! Mainām izpratni: Pats Mērķis vs Ceļš uz Mērķi. Ja racionālis ceļa galā redz mērķi, tad ļauj iracionālim vienkārši baudīt procesu! Kā to darīt, plaši izskaidrots te: Laika vadība, kas atkarīga no divām pasaules uztveres īpatnībām.