Ikviena situācija, kas satricina, jeb krīze, patiesībā ir domāta, lai tā kā iespēja transformētu personību nākamajā līmenī. Ja krīze tiek izmantota ar jēgu, tā cilvēku pamodina no ikdienas “miega”, jeb ierastā autopilota, un piespiež būt “šeit un tagad”. Kādam tā ir atnākšana no pagātnes uz tagadni, bet kādam, kas dzīvo nākotnē, uzkavēšanās šodienā. Restarts kļūst iespējams tāpēc, ka ”piespiedu pamošanās” piedāvā arī “piespiedu izaugsmi”. Restarts izdodas, ja ir apzināts nodoms un apņemšanās, kā arī rīcības plāns un vīzija par vēlamo rezultātu.
Transformācijas modelis
Par to, kas ir Krīzes attiecības statīts šeit. Šoreiz no eneagrammas transformācijas modeļa skatu punkta. Cilvēkam piemītošais personības tips, jeb uzvedības paterns ir tas, kas labprātīgi nevēlas atstāt ierastos rīcības modeļus. Cilvēks pats vairs nemana, savu “standarta” rīcību un domāšanu, jo tā ir bezgala ērti un droši. Bet, ja ir pretestība saskatīt, kas jāmaina, tad arī nav iespējams apzināti mainīt, paplašināt domāšanu, analizēt sajūtas un reakcijas.
Krīze kā iespēja izrauties no iestrēguša attieksmes vai rīcības modeļa
Tiem personības tipiem, kam svarīgi SASNIEGUMI un IZAICINĀJUMI
Šie cilvēki nemitīgi dzīvo ar skatu nākotnē un viņiem ir tieksme vairāk koncentrēties uz rītdienas un nākotnes iespējām, nekā uz situāciju “šeit un tagad”. Krīze ir laiks apstāties mūžīgajā skrējienā, pavērot sevi, pārstāt noliegt tagadni. Iespēja beigt salīdzināt, un nosodīt tos, kas neskrien, nedomā un nerīkojas tik ātri.
Trešais personības tips
Sasniedzējs, Motivators, kam ir tendence saglabāt pastāvīgu kustības sajūtu – virzīties uz priekšu, uz saviem mērķiem, iespējām un sasniegumiem. Jebkura apstāšanās ir izaicinājums, viņam nav vienkārši nospiest bremzi trakajam skrējienam, lai veidotu pavisam jaunu dzīves modeli vai citu virzienu. Kad viņa uztverē viss notiek pārlieku lēni, viņam ir liegta pieeja pie personīgās pārvietošanās stratēģijas un nepieciešamā dopinga – procesā iegūtā adrenalīna, kas visu enerģiju precīzi koncentrē vēlamajam mērķim. Tāpēc viņš steidzami meklē vietā kaut ko jaunu. Emocijām ir jāapliecina savs svarīgums: “Es te esmu vislabākais!”. Krīze kā iespēja ir apstāties šajā pauzē un, meklējot ar ko aizpildīt tukšumu, atrast sevi, jo nemitīgajā steigā tam nekad nav bijis gana laika.
Astotais personības tips
Boss, Līderis. Viņam ir grūti izturēt to, ka viņu kāds ierobežo, jo viņš ir pieradis pats ierobežot citus. Viņš pats radis rīkoties, virzīties uz priekšu un izpaust savu spēku, radīt savus spēles noteikumus. Astotajam ir izaicinājums justies ierobežotam un atdalītam no spēles diktēšanas nosacījumiem. Lai arī viņam ir daudz dabiskā spēka, krīze, kas ir ārpus personīgās spējas kaut ko ietekmēt, var padarīt viņu ievainojamu. Krīze spiež sadarboties ar citiem, bet tieši to viņš nav radis. Astotajam krīze ir jauna pieredze – gan atzīt sava spēka reālās robežas, gan atrast kontaktu ar savu sajūtu pasauli. Tā ir iespēja spējas būt spēcīgākajam samērot ar lielāku spēku – atļaujoties atzīt savu vājumu un paļauties uz citiem.
Septītais personības tips
Entuziasts, Optimists beidzot izjūt problēmas. Viņam ir grūtības koncentrēties uz nemitīgo pozitīvismu un svētku sajūtu, jo krīze nav svētki. Vairs nav iespējas sameklēt aizrautību, tur, kur citi ir bailēs vai raud izmisumā. Ir sajūta, ka dabiskie izvairīšanās un bēgšanas ceļi ir slēgti. Vienmēr radis uzņemt maksimālo tempu, lai aizbēgtu no problēmas, tāpēc krīze ir piespiedu situācija, kad ātrums ir jāsamazina, izejas nav, bet ir diskomforts. Šim cilvēkam ir grūti būt pašreizējā brīdī, nenovirzot uzmanību no milzu iespējām un daudzajiem nākotnes scenārijiem. Krīze ir iespēja nevis domāt, kā vienmēr, ārpus kastes, situācijā, kas jau tā ir ārpus kastes. Tā ir iespēja apstāties un iedziļināties problēmā, pieļaut nepatīkamas emocijas, bailes, satraukumu vai sāpes. Tā ir iespēja iemācīties pieļaut to, ka var būt arī slikti.
Krīze kā iespēja izlauzties no viltus komunikācijas un izveidot reālas attiecības
Tiem personības tipiem, kam svarīga SOCIALIZĀCIJA un SASKARSME
Šiem cilvēkiem ir tieksme vienmēr vairāk koncentrēties uz lielāku sistēmu kā tikai sevi. Krīze ir laiks, lai atrastu iespēju atšķirt patiesi vērtīgas attiecības no ilūzijas par attiecībām. Tā ir iespēja izprast, vai tās ir autopilota saistības ar cilvēkiem, kas atkarīgas no ikdienas pieraduma un bailēm. Iespēja analizēt vai tā ir drošības nepieciešamību, un kavē pašam izdarīt savas izvēles.
Otrais personības tips
Palīgs, Devējs mēdz samierināties ar viltus attiecībām, jo vairāk koncentrējas uz citiem, kā sevi, un atbalstu, ko tiem sniedz. Attiecības viņam ir savs pašapliecinājums, jo viņam svarīgi pierādīt, ka viņam vispār ir attiecības un tās ir labas. Tā otrais attālina pats sevi no patiesajām sajūtām. Otrajam ir izaicinājums pieslēgties attiecībām dziļākajā līmenī. Viņš baidās no tuvības vai arī iespējamām sāpēm, ko attiecības var sagādāt, vai arī līdz galam neuzticas, jo kādreiz ir vīlies. Krīze ir iespēja patiesi pateikt, kā viņš jūtas ar šo cilvēku un ko sagaida no šīm attiecībām, pat, ja nevar to iegūt. Izsakot patiesās vajadzības, iespējams godīgi komunicēt par vēlamo un nedzīvot ilūzijās. Tā rodas iespēja pieņemt vai nepieņemt visu, kas nāk, nevis vienmēr mēģināt valdīt emocijas citiem par labu un izlikties.
Ceturtais personības tips
Individuālists, Romantiķis, kam attiecības izveidot vai pārtraukt ir izaicinājums, neskatoties uz to, ka tām pievērš ļoti daudz uzmanības. Viņš pārāk fokusējas uz savām iekšējām sajūtām un fantāzijām par vēlamo, nevis reāli uztver patiesību. Savu pilnību vēlas sasniegt salīdzinot sevi ar citiem vai koncentrējoties uz to, kas pašam pietrūkst. Tad tiek pieņemts, ka viņš nav pelnījis šādas attiecības. Vai arī iedomāties, ka tās nebūs tādas, kā iedomātas. Tāpēc viņš atsakās no tām, radot drāmu, un neuzņemoties savu atbildību, tomēr pamanās iegrimt aizvainojumā pret citiem. Krīze ir iespēja līdzsvarot savu iekšējo emocionalitāti ar empātiju un attieksmi pret citu jūtām un vajadzībām. Tā ir iespēja pacelties virs sava mainīgā emocionālā stāvokļa kāpumiem un kritumiem, lai panāktu objektivitāti.
Piektais personības tips
Analītiķis. Domātājs. Reāls izaicinājums saglabāt jebkādas “mazās” cilvēciskas attiecības, jo viņš fokusējas uz “lielo” sistēmu. Pamatojoties uz ierasto noslēgtību un izlases veida attiecībām ar “sev jēdzīgiem cilvēkiem”, viņš atdalās gan no emocijām, gan cilvēkiem, kas ietekmē viņa labsajūtu. Atkāpjas sevī, lai analizēt notiekošo padziļināti un līdz galam. Viņam nepieciešams daudz laika, lai apstrādātu savas sajūtas un nonāktu pie īstā lēmuma. Tāpēc var padoties tendencei vispār noslēgties no ārpasaules, lai būtu un darītu viens. Tāpēc viņš riskē neizdarīt neko, jo paliek bez atbalsta fiziskajā un emocionālā plānā. Krīze ir iespēja apzināti izprast gan savas, gan arī citu sajūtas. Tā ir iespēja, lai paplašinātu informatīvo lauku, un ļautos kopīgiem izaicinājumiem, sadarbībai, nevis saglabātu autonomiju.
Krīze kā iespēja pārkāpt iedomātas robežas un attīstīt spēju būt elastīgam
Tiem personības tipiem, kam svarīga DROŠĪBA UN STABILITĀTE
Šiem cilvēkiem ir tieksme iesprūst savos uzskatos un pārliecībā. Krīze viņiem dod iespēju papildināt adaptīvās stratēģijas ārpus ierastā autopilota, un ātri izceļ ārpus komforta zonas. Ja pirms tam ir bijusi neapmierinātība, šis ir restarta laiks, lai radītu kaut ko jaunu. Nav svarīgi vairs koncentrēties uz to, kas tiek zaudēts, vai tomēr padarīt līdz galam, vai izprast, kāpēc kaut kas nav noticis, kā gribētos.
Pirmais personības tips
Perfekcionists, Reformators. Tieši viņam var būt visgrūtāk vadīt notiekošās pārmaiņas, jo parasti paļaujas uz noteiktu dienas ritma, rutīnas un procesu ievērošanu. Plāns un struktūra palīdz viņiem saglabāt savu labsajūtu. Pirmajiem svarīgi izjust apkārtējo atbalstu, zināt situācijas noteikumus un iespēja pašam kontrolēt ideālā rezultāta sasniegšanu. Viņam ir svarīgi pārredzēt situāciju. Pirmais jūt iesakņojušos nepieciešamību pēc lietu kārtības, kas kavē viņa intuitīvo spēju ātri reaģēt uz situāciju. Krīze ir iespēja iegūtu lielāku elastību, atrast citas stratēģijas, ātri pielāgoties, ļauties savām emocijām un impulsiem. Tā vietā, lai tiektos uz pašpietiekamību, krīze ir iespēja iemācīties būt atkarīgam no citiem, pieciest zemākus ideālus, būt atvērtam sadarbībai. Iespēja izvērtēt, kas ir “optimāls”, un kas ir “reāls”.
Sestais personības tips
Lojālists. Skeptiķis, protams, krīzi pārcieš diezgan mierīgi, jo viņu personības režīms jau iepriekš ir sagatavojies vissliktākajam. Tomēr, ieilgušā situācijā, var palikt nemierīgs, sajūtot iespējamo seku draudus, un redzot, ka viņa ikdienas dzīve ir mainīta uz visiem laikiem. Viņam ir grūti pārvaldīt savas bailes un raizes. Tāpēc sestajam krīze ir iespēja vērot un mācīties no citu pieredzes vai atrast spēcīgu autoritāti, uz kuru paļauties, kā drošības garantiju. Krīze ir izaicinājums izdarīt pašam savas izvēles un elastīgi pielāgot izturēšanos. Rodas nepieciešamība strādāt pret savām bailēm, lai virzītu uzticēšanos uz citiem. Ja sestais krīzē meklē saskarsme ar augstāku garīgo spēku, kas ir normāla parādība, tad nav nozīmes, kas tas ir, bet gan, ko tas dod, lai izmantotu notiekošo kā atmošanās un pozitīvu pārmaiņu līdzekli.
Devītais personības tips
Mediators. Miera nesējs, protams, pēc dabas pretojas pārmaiņām, jo tās ar varu spiež viņu rīkoties, ko viņš labprāt nedarītu. Viņš mierīgi šo laiku varētu pavadīt turpinot “gulēt” vai noslēpies savā “alā”, bet attiecīgo pasīvās sabotāžas stratēģiju ir izvēlējies pēc saviem ieskatiem, nesaskaņojot to ar citiem. Ignorējot haosu, viņš pārvalda apstākļus. Devītais var arī spītīgi pretoties, meklējot visus veidus kā palikt savā komforta zonā. Tāpēc, ja krīzi izmanto kā iespēju, tad, apzināti koncentrējoties uz skaidru darba kārtību un plānu, viņš var apzināti izmantotu savas dabiskās stiprās puses. Lai arī devītie ne labprāt ir līderi, viņi var būt empātiski un efektīvi kā vadītāji. Iegūstot varu un kalpojot augstākam mērķiem, tieši viņš var uzklausīt visas puses, risināt konfliktus un palīdzēt citiem no disharmonijas nonākt harmonijā.
Krīze kā iespēja un restarts
Krīze skaidri izgaismo realitāti, kas mums katram ir vajadzīgs, ne tikai lai izdzīvotu, bet lai dzīvotu ar baudu. Salīdzinot “bija pirms” vs “tagad ir”, kļūst iespējama labāka pasaule. Tā ir iespēja kļūt par labāko sevi un būt kopā ar labākajiem mums. Tāpēc paskaties spogulī, kas tev patīk vai nepatīk, jo pārmaiņas ir iespējamas vienmēr, ja vien tās ir gudras!