No laika gala esmu bijusi neizpratnē. Kāds Apzinātajam Prātam, jeb loģiski domājošam cilvēkam, vēl nepieciešama laika vadība, ja no laika ir atkarīga viņa dzīve, attiecības, bizness, nauda, jā, arī dzīves bauda? Iespēju moto vienmēr ir bijis: „Ja ir griba, tad ir vara!”, respektīvi, nepieciešams tikai apzināties, kāda ir vērtība, tam, ko tu zaudē, nepaspējot laikā, un, ja tam ir vērtība, tu izdarīsi visu, lai to sasniegtu un iegūtu! Tāpēc vienmēr apgalvoju, ka Laika menedžments ir mīts!
Laika vadība, laiku nevadot
Piederu pie cilvēkiem, kam ir pašregulējoša laika sistēma: pēkšņi pamodināta nakts vidū varu pateikt diezgan aptuvenu diennakts stundu, bet ar modinātāju nodrošinos tikai, lai nenogulētu nakts reisu uz lidmašīnu. Šādai dabas dotai programmai ir savas ēnas puses – Zemapziņas kontrole nepakļaujas Apziņai un nav iespējams atslēgties no laika kontroles, pat tad, kad to vēlētos. Zinu, ka neesmu tāda vienīgā.
Tomēr, pēc Pareto principa[1] tikai 20% cilvēku ir šādās attiecības ar laiku. Pārējie 80% ir spējīgi sevi „atslēgt” brīžos, kad vēlas ļauties bezdomu plūsmai, tāpēc, protams, kontroles un stresa viņu dzīvē ir mazāk. Taču… viņi sevi nevar „ieslēgt” atpakaļ, kad ir patiešām jāpaspēj kaut kas vitāli svarīgs, un no tā ir atkarīga vesela notikumu ķēde, un cēloņu – seku sakarības. Šie cilvēki nokavē ne tikai darb un lidmašīnas, viņi kavē arī savas kāzas un citus izšķirošos dzīves mirkļus.
Laika izpratne. Divi cilvēku tipi
Laika vadība nosaka cilvēku dalījumu divās lielas pamata grupās.
- Tie, kas dzīvo ārpus Laika, jeb Vērotāji. Vienmēr ir precīzi laikā un vietā, taču nevar īsti atslēgties un izbaudīt mirkli, jo domā jau par nākamo soli;
- Tie, kas ir Laikā ieslēgtie, jeb Dzīvotāji. Nevar atnākt laikā, bet nevar arī aiziet laikā, jo pieslēdzas visam pa īstam un iegrimst būšanā šeit un tagad.
Nav nepieciešamas psihologa izglītība, lai atšifrētu, pie kuras grupas piederi pats, pie kuras apkārtējie cilvēki, atliek uzmanīgi vērot un atbilde rokā. Ko tas dod? Šīs īpatnības tiešā veidā jāņem vērā plānojot laiku, procesus un gala termiņus. Laika „Vērotāji” ir mērķa cilvēki, viņiem svarīgi ir sasniegt mērķi laikā, un augstu motivāciju var sniegt īstermiņa mērķi. Laikā „Dzīvotāji” ir procesa cilvēki. Tie izbauda pašu procesu, un mērķis var tikt atlikts bezgalīgi tālu, tātad, viņi būs lojāli ilgtermiņa mērķiem.
OK Princips. Ar katru cilvēku viss ir kārtībā
Atliek tikai būt pieņemošam un netērēt velti savu enerģiju uz to, ko nevar mainīt, jeb to, kas nav paša kontroles zonā! Tavas problēmas ir tikai tavas problēmas, un, ja tas tev ir svarīgi, jāmeklē ceļš uz risinājumu. Savukārt no tevis neatkarīgu cilvēku rīcība vai viņu uzvedība nav tava atbildība. Tomēr, tu vari izvairīties no atbildības tikai tik tālu, cik tālu tā neskar privāto komforta teritoriju vai biznesu! Tajā brīdī, kad otra cilvēka darbība vai bezdarbība ietekmē tavu interešu lauku – personisko labsajūtu, attiecības, līgumsaistības, cēloņsakarību ķēdi, iesaistītās trešās puses, solījuma pildīšanu, tev ir visas tiesības izdarīt attiecīgus secinājumus un rīkoties. Tas nozīmē, ka vari labprātīgi turpināt vai apzināti pārtraukt šīs attiecības.
Pasaules uztveres īpatnības
Cilvēkiem piemīt dažādi uztveres tipi, kas nosaka viņu īpatnības saskarsmē ar citiem cilvēkiem. Sajūtas un uztvere veido ne tikai izziņas procesu, bet arī pasaules atspoguļojumu, tātad nosaka domāšanas tendenci. Ko tas nozīmē? Kāds no mums pirmo ierauga ziloni un tad pievērš uzmanību tā atsevišķām ķermeņa daļām. Bet kāds vispirms pamana milzīgās ausis un tikai tad saskata pašu ausu īpašnieku – ziloni. Noteikti jāņem vērā, ka katram dominējoša ir viena no smadzeņu puslodēm. Kreisā smadzeņu puslode aktivizē loģisko domāšanu un fokusēšanos uz detaļām, kas pamatotas faktos, bet labā – balstīta uz sajūtām un kopainas vizualizēšanu. Tāpēc nav vienas receptes ideālai laika plānošanai. Reāli strādās tikai tas laika menedžments, kurš īpaši būs piemērots konkrētajam cilvēkam.
Ceļotāja Laika vadība. Ģeogrāfija
Tiem, kam noteicošā ir Prāts, ir nepieciešams pārredzēt spēles laukumu un visu salikt pa „plauktiņiem”. Kartei nav nozīmes, ja tajā nevari noteikt savu atrašanās vietu. Šajā gadījumā uz kartes vajadzīgs Gala Mērķis, kuru tu vēlies īstenot. Tev ir nojausma, bet tu īsti nezini, kur tas ir, un neredzi, kā līdz tam tikt. Lai atrastu visīsāko ceļu līdz mērķim, iedod tam nosaukumu, piemēram, „Projekts Sapņu Māja”! Tad uzdod sev jautājumu: kur es esmu šodien? Tādā veidā uz kartes parādās pirmais punkts, ko var atzīmēt: Sākuma Punkts. Tad sadali savu mērķi, pa sastāvdaļām, jeb starpposmu mērķiem „Projekts Sapņu Mājas Zeme”, „Projekts Sapņu Mājas Pamati”, „Projekts Sapņu Mājas Jumts”, utt, līdz rezultātā vari uz kartes atzīmēt – Gala Punkts: Sapņu Māja Gatava! Tā tu vari izveidot procesu, un atrast kartē ceļu. Savukārt, lai virzītos pa ceļu, atbilstoši termiņam, atliek vien radīt laika grafiku.
Prātīgā Laika vadība. Matemātika
Jautājums: kas man jādara šodien, lai es tiktu pa savu ceļu uz priekšu? Ar ko sākt? Jo šodien darbu ir tik daudz, no vakardienas seko līdzi nepadarītās lietas un nāk klāt arvien jauni uzdevumi! Uzzīmē X un Y asis. X ass šajā gadījumā ir Steidzamie darbi, Bet Y ass ir Svarīgie darbi.
- Jāatzīst, ka Nesvarīgi un Nesteidzami darbi netiek darīti vispār. Tie kādu laiku figurē tavu darbu sarakstā, kā „Vēlams izdarīt, būtu labi, ja būtu…”, bet, visdrīzāk, ka tiek aizmirsti, pamesti un izmesti.
- Svarīgi un Nesteidzami darbi – tie ir darbi, kas svarīgi tev! No tiem tu gūsti labumu vai apmierinājumu. Tu visu laiku izdari izvēli – darīt to, ko vajag, vai to, ko pats gribi! Tās ir tavas attiecības, atpūta, intereses, izglītība, vaļasprieks, vērtības. Apziņa: „Tā ir mana dzīve!”
- Steidzami un Svarīgi ir tie darbi, kuri ne tikai „deg”, „vajadzēja vakar”, bet arī nes reālu rezultātu. Tas ir tavs adrenalīns un pašapliecinājums savām spējām, jo rezultāts atkarīgs tikai no tevis. Tie ir projekti, plānošanas sapulces, darbs komandā, krīzes situācijas. Tā ir apziņa: „Bez manis nevar!” Termiņā nepaspētie kļūst Nesvarīgi un Nesteidzami un nonāk nebūtībā.
- Steidzams un Nesvarīgs ir viss, kam nevari pateikt „Nē”. Telefona zvani, atbildes uz sms, e-pasti, ikdienas sarunas par neko, nenokārtotas lietas. Laika zagļi ir laiks, kurā tu „pazūdi”: sociālie tīkli, TV, darbības imitācija un… cilvēki, kas vienkārši vēlas parunāt.
Mākslinieka Laika vadība. Akvārijs Zivtiņai
Radošie cilvēki, tie, par kuriem saka: „Tev nu gan ir mākslinieka Dvēsele!”, vēlas nevis dzīvi plānot, bet gan baudīt, bet bauda noteikti nesaistās ar grafikiem vai kartēm. Šiem cilvēkiem patīk radīt ap sevi skaisto, filozofēt par ideāliem un dāvāt pasaulei prieku, paļauties, ka viss atrisināsies pats no sevis. Un kāpēc gan neticēt, ka Zelta Zivtiņa izpildīs visas vēlēšanās?
Tātad – iegādājies akvāriju un saliec tajā lielus oļus. Liec tādus un tik daudz, lai tavai Zelta Zivtiņai (taviem sapņiem) būtu patīkami tur dzīvot. Iedomājies, ka tie ir tavi Lielie Mērķi. Lai akvārijs neizskatītos pēc klinšu krāvuma, jāievieto vēl mazie oļi. Tie šajā gadījumā būs tavi Vidējie Mērķi. Šķiet, ka akvārijs jau pilns? Ne gluži… Vēl atliek gana daudz vietas, lai iebērtu smiltis, jo tās viegli izbirs cauri akmeņiem. Tie ir ikdienas Sīkie Darbiņi, bez kuriem mēs nepastāvam. Tagad gan izskatās, ka akvārijs (tavas iespēju resurss) ir piepildīts. Taču skats ir mānīgs. Tāpat ir ar laika plānošanu. Šķiet, ka vairs neko nevar izdarīt, taču, ja patiesi tajā saskati vērtību, vari arī atrast risinājumu, nepieciešama vien vēlēšanās. Lejam akvārijā ūdeni, kā zināms, zivis dzīvo ūdeņos. Ūdens notek gar akmeņiem, nosēdina smiltis un rada drošu vidi tavai zivtiņai, jeb Sapņiem. Tajā brīdī, kad Zelta Zivtiņa ir tavā akvārijā, tu saproti, ka Sapni var pārvērst par mērķi!
[1] Pareto princips: pazīstams arī kā Likums 80/20.