Lojālists. Skeptiķis – VI tips
Lojālists ir visreālākais. Uz savstarpējo uzticēšanos un, galvenais, drošību, orientēts. Uzmanīgs un vērīgs cilvēks. Fokuss uz to, kas pasaulē ir potenciāli draudīgs vai bīstams. Svārstīgs, grūt veic izvēles, tāpēc bieži noraizējies, neizlēmīgs starp ŠO vai TO, aizdomīgs. Plānus veido paredzot sliktāko scenāriju, lai būtu gatavi tam, kas varētu atgadīties. Lojāli saviem cilvēkiem un sistēmai, kurai pieder, stabili uzskati, praktiski un rūpīgi plānotāji. Dara visu un daudz, lai viss veidotos lēnām, bet pamatīgi un droši. Moto: “7 reizes nomēri pirms griez”.
Īsumā
Lojālists ir apņēmīgs, izdarīgs, uz risku analīzi orientēts tips. Viņš ir uzticams, strādīgs un atbildīgs. Lielisks problēmu risinātājs, jo viņš jau iepriekš paredz sarežģījumus. Kopējās drošības labad veicina visu iesaistīto pušu savsatarpējo sadarbību. Tomēr var ieņemt arī aizsardzības pozu, izvairīties un slēpties, nedot gala risinājumu, jo pat nespēj izlemt vai nezina, kura pusē nostāties.
Viņa Ego liek tam būt pārāk piesardzīgam, neizlēmīgam un bailīgam, kaut patiesībā viņš var būt proaktīvs, izaicinošs, pat dumpīgs (ja tiek mainīta pastāvošā iekarta). Viņam problēmas sagādā nemitīgās šaubas un aizdomas. Otrs cilvēks tam blakus jūtas ierauts negatīvo notikumu virpulī, kur labākā stratēģija ir nevis iet uz mērķi, bet vākt kompromātu par to, kāpēc citi neiet uz mērķi.. Gala beigās negatīvisms un bažas sāk kaitināt, jo pēc 7 reižu mērīšanas, pienāk 77 mērīšanas reize, bet griezts tā arī netiek.
Savā labākajā sniegumā viņš ir iekšēji stabils un pašpaļāvīgs, drosmīgi cīnīsies ne tikai par sevi, bet arī citiem, spējīgs sasniegt to, ko ir ieplānojis.
Valdošās bailes: palikt bez atbalsta un virziena.
Vīzija: droša vide un aizsardzība.
Sestais ar 5 spārnu: “Aizstāvis”
Sestais ar 7 spārnu: “Labs draugs”
Lojālists. Motivācija
Bailes – vēlas būt drošībā un svarīgi ir sajust atbalstu no citiem. Pirms pieņemt gala lēmumu izskata bezgala daudz variantus un iztaujā bezgala daudz viedokļus. Viņš testē citu attieksmi pret sevi, lai atkal un atkal pārliecinātos, kā un vai viņi to atbalsta. Viņš cīnās ar iekšējo trauksmi un nedrošību. Nemitīgās Šaubas par to, vai tas ir īstais risinājums, tur viņu uz vietas.
Virzienu nozīme
Stresā vienmēr atbildīgais Sestais pēkšņi sāk konkurēt ar citiem, kļūst produktīvs, bet neiejūtīgs kā Trešais ceļā uz mērķi. Viņš kļūst „akls un kurls”, un apņēmīgi iet uz priekšu, izmantojot spītību un ietiepību, laipierādītu, ka viņs to var. Saskaņā ar savu labāko sniegumu, bailes un pesimismu nomaina optimisms, viņš atbrīvojas, ļaujas plūsmai un bauda dzīvi kā Devītais.
Lojālists. Pārskats
Lojālists ir uzticīgi saviem draugiem, videi un saviem uzskatiem. Viņš ir tas, kas paliks blakus pat tad, kad kuģis grims. Tikpat lojāls kā cilvēkiem, viņš ir idejām un iekārtām, nepakļaujas citu spiedienam mainīt viedokli. Viņš stāv par savu pārliecību vairāk nekā par sevi, un arī aizstāvēs savu vidi vai ģimeni vairāk kā sevi. Cīnās ar bailēm, lai tām nepadotos, vai arī gluži pretēji, ja rīkojas par spīti bailēm, un apzināti izaicina riskus un iet pret straumi, tad ir kontrfobiskais eneatips. Kontrfobisko var atpazīt pēc ekstrēmu sporta viedu cienīšanas, pie nosacījuma, ka ikdienā tas ir diezgan mierīgs un lēnprātīgs cilvēks.
Viņa lojalitātes iemesls ir tas, ka viņš baidās palikt atbalsta, jo ir apslēpta problēma ar pašapziņu. Lojālists domā, ka pašam nav gana iekšēja resursa, lai stātos pretim izaicinājumiem un tāpēc vairāk paļaujas uz otru cilvēku vai kādu sistēmu, kura sniegs tam drošu vidi un norādījumus, lai izdzīvotu. Ja piemērotas sistēmas vai cilvēka nav, viņš pats to palīdzēs radīt un saglabāt, lai nepaliktu viens. Bieži nonāk “upura” lomā, jo izvēlas sev blakus spēcīgus cilvēkus, kuriem pakļaujas, vēl vairāk zaudējot jau tā zemo pašapziņu. Savukārt kontrfobiskais publiski un teatrāli sevi upurē un sadedzinās uz sārta visiem par prieku.
Labākais sniegums
Lojālists savā būtībā ir darbaholiķis, kurš ir ļoti jūtīgs, ar spēju iepriekš paredzēt un novērst problēmas. Labi attīstīta spēja analizēt un saskatīt cēloņu – seku likumsakarības. Proaktīvs, un reakcija nav emocionāla, bet gan pamatota ar loģiku un iepriekš noskaidrotiem faktiem. Uzklausa un novērtē citu viedokli, tāpēc labs komandas spēlētājs. Empātisks, iesaistīts, atbildīgs, uzticams, nepiekāpīgs. Lietu, ko uzņēmies noved līdz galam, izteikts procesa cilvēks. Uz viņu var paļauties ārkārtas vai riskantās situācijas, jo vienmēr ir ne tikai plāns B, bet arī C. Rūpējas ne tikai par savu, bet citu drošību un labsajūtu. Analītiķa spējas, kas pamatotas ar nepieciešamību izzināt atkāpšanās ceļus draudu gadījumā, tāpēc var uzticēt pētīt detaļas. Savas lietas eksperts, un šajā gadījumā droši teiks gala vārdu un aizstāvēs savu viedokli, kaut parasti izvairās no publiskas konfrontācijas.
Autopilots
Uzmanības fokuss uz to, kas neizdodas, kas nav, ko saka citi, arī negatīvisms un draudi. Virzība – bēgšana no problēmas. Lojālists pārlieku daudz domā, jo nav pārliecības par saviem spriedumiem. Baidās pieņemt svarīgus lēmumus, tajā pat laikā pretojas, lai kāds cits tos pieņemtu, tāpēc gala lēmumi var izstiepties bezgalībā. Neuzņemas lielu atbildību vai vadību, lai nebūtu „vainīgs”. Nogaidošs, rezerves variantus meklējošs. Vadošā pozīcijā izvairās no aktīvas līderības, jo arī tā nozīmē atbildības uzņemšanos, ko mūžīgās šaubas padara par neiespējamu. Uzskatos neelastīgs. Zina, kā ir “pareizi” un nav gatavs strādāt vidē, kur kaut kas nav “pareizi”. Kūtrs uz inovācijām.
Loma komandā
Visu un visus vērtē pēc lojalitātes – kurš ir lojāls man, kam esmu lojāls es. Bailēs no konflikta un iespējamā stresa ne tikai tos nerada, bet gan izdarīs visu, lai tas nebūtu vispār. Starp mērķi un attiecībām izvēlas attiecības. Labs klausītājs, ievāc informāciju un mēdz jautāt par daudz, arī to, kas uz viņu neattiecas. Labprāt uzklausa gan faktus gan baumas ar mērķi savai drošībai, tapēc “netīšām”, līdzīgi kā 2.eneatips, rada intrigas. Pārliecinoties par patiesību, iztaujā cilvēkus, pats atstāstot tiem notikumu versijas un radot apjukumu. Stagnāts uzskatos un rīcībā: “Labāk zināms slikts vecais, nekā nezināms labs jaunais”. Viņam apkārt nosacīti ir drošības “žogs”, kuram viņš no vienas puses, netiek pāri, no otras – iekšpusē, kur viņš ir, viņš zina visu par visu.
Lojālists. Komunikācija
Bieži dzīvo dogmās, uzskatos un aizspriedumos un nav gatavi tos mainīt: „Nē, tas jādara tā, jo tā vienmēr ir bijis!” Pārstāv tikai savu ideoloģiju un nepieņem citu: „Nē, pie mums ir pieņemts tā!” Sarunā aizraujas ar demagoģiju, prātīgi runājot, bet neko nepasakot, manipulācija, lai iegūtu laiku sev un savām pārdomām, jeb: „Ko man ar to visu tagad darīt?”
Stratēģija
Šaubīties un pārbaudīt, meklējot atbalstu.
Virzība stresā
Stress rodas tad, kad rodas aizdomas par slēptiem motīviem (sazvērestības teorijas) vai ir liels daudzums faktu un maz laika to analīzei. Tad analīze kļūst straujāka. Kad arī tas nesniedz gaidīto drošības sajūtu, sāk izmantot 3.eneatipa uzvedības stereotipus. Ir daudz aktīvāks, bet vienlaicīgi jūt frustrāciju, jo neizdodas pamatīgi apdomāt notiekošo, pirms pieņemt lēmumu.
Pāreja uz drošību
Kad jūtas drošībā un bauda uzticību, viņi izmanto 9.eneatipa uzvedības modeļus. Viņi kļūst daudz lēnīgāki un pieņemt to, kas ir, un saskata labāko cilvēkos un situācijās. Viņu skepticisms atkāpjas, tā vietā parādās līdzsvars un miers: „Labāk izbaudīsim viens otra sabiedrību”.
Galvenā vajadzība
Drošība.
Izaugsmes ceļš
Drosme un Ticība
- Ierobežo tendenci pārlieku daudz jautāt un šaubīties par citiem;
- Apklusini savas iekšējās daudzās balsis un nemitīgo “mērīšanu”;
- Realitāti pārbaudi ar ekspertu, vai sev uzticamu personu starpniecību, bet ne ar visiem pēc kārtas;
- Saskati pozitīvo izaicinājumu negatīvo iespēju vietā. Uzticies dzīvei un cilvēkiem;
- Kļūsti pats sev autoritāte. Nevērtē cilvēkus pēc hierarhijas.
Tēli: Frodo Baggins (LOTR), Spiderman, Milhouse (The Simpsons), The Coward Lion (Twoo)