Mediators. Miera Nesējs – IX tips
Mediators ir vismierīgākais. Dzīvi viegli uztverošs, pieņemošs. Neuzmācīgs, bet atsaucīgs, nomierinoši patīkams, suģestējošs ar savu pārliecinātību un pašapmierinātību. Vienlaikus, dzīvojot draugu vai sabiedrības redzes lokā var būt ilgus gadus neatpazītākais cilvēks. Jebkuras darbības iemesls ir apkārtējie vai to vajadzības. Tie ir cilvēki, kurus lielākoties nepamana, jo lieliski saplūst ar apkārtni, radot ideālu fonu citu izpausmēm. Mediators prot pieņemt visu tādu, kāds tas ir, jo viņš zina, ka ikvienam skatu punktam ir šajā pasaulē ir vieta un ikvienam ir tiesības tikt sadzirdētam. Jebkuras nesaskaņas ir iespējams atrisināt mierīgā ceļā. Tā saplūstot, respektējot un atbalstot citus, viņš dažkārt mēdz pazaudēt pats sevi. Lielisks prokrastinācijas un pasīvās pretošanās, jeb sabotāžas “eksperts”.
Īsumā
Mediators ir pieņemošs, uzticams un stabils. Parasti viņš ir radošs, optimistisks un atbalstošs, vienlaikus labs klausītājs, kurš ne tikai neuzspiež savu viedokli, bet organiski pieņem jebkuru skatu punktu. Viņam svarīgi jebkurā situācijā saglabātu mieru. Vēlas, lai visi procesi noris gludi, bez sarežģījumiem, konfliktiem vai spriedzes.
Spēj pieņem otru tādu, kāds tas ir, nepārveido un nepārtaisa. Ap sevi rada plūsmai, pat meditatīvai miegainībai līdzīgu stāvokli, kura otru cilvēku pārņem, esot partnerim blakus. Kopā ar viņu viegli var izteikt savu viedokli, organizēt aktivitātes, nodoties savām mīļākajām nodarbēm – it visa devītais sniedz partnerim sapratni un atbalstu.
Ego viņu piesaista pašapmierinājumam, tāpēc nav spēja objektīvi uz sevi paraudzīties no malas, problēmas rada pārliekais kūtrums un stūrgalvība. Labi risina problēmas, mazina konfliktus, negraujot, bet arī neradot vietā kaut ko citu. Var arī būt pārlieku gatavs iet kopā ar citiem, tur, kur ērtāk, tāpēc nav lojāls iepriekšējām saistībām, ja atrod sev ērtāku risinājumu. Lēnums, neizlēmība, vēlme plūst pa dzīvi, nekur un ne pie kā nepiesaistoties. Pasīvā pretošanās ir spēcīgākais ierocis – sit, pa kuru vietu gribi, nekas nesāp un nekas nenotiek. Labākajā sniegumā ir nelokāms un visaptverošs, spēj apvienot cilvēkus un dzēst konfliktus.
Valdošās bailes: zaudēt kopējo plūsmu, kas viņu nes pa straumi bez īpašas piepūles.
Vīzija: Iekšēja stabilitāte un miers.
Devītais ar 8 spārnu: “Miertiesnesis, Komforta baudītājs”
Devītais ar 1 spārnu: “Sapņotājs”
Motivācija
Slinkums un Pasīvā Agresija: „Kāpēc darīt to, ko vispār var nedarīt?”. Veidot harmoniju savā vidē, izvairoties no konfliktiem un sasprindzinājuma. Saglabā visu, kā ir, un pretojas, ja kāds vēlas izjaukt viņa ilūziju pasauli. Notikumus ietekmē ar pasīvo protestu, jeb apzinātu Bezdarbību, vai arī no aktivitāšu lauka izzūd kā Češīras kaķis – nav cilvēka, nav risinājuma.
Virzienu nozīme
Stresā pašapmierinātībā vai pat letarģiskā miegainībā slīgstošais devītais pēkšņi kļūst nemierīgs un noraizējies kā sestais. Var krist panikā, izskatīt sliktāko iespēju, vai aizbēgt no atbildības. Saskaņā ar labāko sniegumu kūtrais, nevērīgais dzīves skatījums pārvēršas par jaudīgu enerģiju, loģisku darbību, entuziasmu un milzu darbaspējām, tāpat kā trešajam.
Mediators. Pārskats
Mediators spēj radīt un dot mieru gan sev, gan citiem. Tas ir augstākās patiesības meklētājs, kurš pieņem apkārtējos cilvēkos un notikumus, tādus, kā tie ir, meklē saikni ar Dabu un Visumu. Viņš strādā, ne tikai lai saglabātu savu labsajūtu, bet arī, lai radītu vispārēju harmoniju pasaulē. Jautājumi, kas viņu nodarbina, ir psiholoģiskas dabas: būt nomodā vs dzīvot aizmigušam, būt atvērtam vs slēgtam, būt relaksētam vs saspringtam, būt vienotam vs vientuļam. Lai gan visa enerģija ir virzīta uz garīgo pasauli, tomēr dzīvē viņš atbalstu meklē fiziskajā pasaulē. Tāpēc dzīvo pretrunās: Intuīcija un Zemapziņa nesaskan ar to, ko risina Prāts un pieņem Apziņa. Tā vietā, lai strādātu, viņš daudz laika pavada savos sapņos par to „Kā būtu, ja būtu..”, nespēj rīkoties, jo iegrimst filozofiskā, pat inertā stāvoklī.
Labākais sniegums
Relaksēts, stabils, viegli adaptējas, elastīgs. Bez liekām ambīcijām un protesta akceptē spēles noteikumus, cilvēkus un situāciju. Grūti aizkaitināms, diplomāts, labs klausītājs. Laipns, atbalstošs, iejūtīgs. Viņam harmonija nepieciešama gan apkārtējā vidē, gan attiecībās. Respektē citu cilvēku prioritātes, negrauj viņu robežas, neiznīcina sapņus un ciena vajadzības. Pieņem lietas, notikumus un cilvēkus tādus, kādi tie ir. Pacietīgs un iejūtīgs. Radoša domāšanā un rīcībā. Nav konfliktējošs, necīnās un negrauj citu paveikto.
Autopilots
Neievēro laika limitus. Sekojot sapņiem, pazaudē realitāti. Bailēs no konflikta, izvairās no atbildības un lēmumu pieņemšanas. Bez iniciatīvas un enerģijas. Ja var kaut ko nedarīt, tad noteikti nedarīs. Daudz laika pavada darot neko, slēpjoties aiz pārdomu procesa. Ietiepīgs, var atteikties darīt, novilcināt laiku vai pazust no spēles laukuma, ja tas ir pret viņa uzskatiem.
Loma komandā
Miera nesējs, attiecību veidotājs, ideālists. Svarīgi, lai visiem būtu labi, lai visi tiktu pamanīti un visiem viss būtu vienlīdzīgi. Vērotājs no malas, ne tikai konfliktus neradošs, bet konfliktus risinošs. Svarīgi izvairīties no liekas spriedzes, tāpēc skata situāciju no dažādām pusēm un ir lieliski starpnieki. Pastāv risks, ka sadalot visiem „līdzīgi”, izjauc līdzsvara principu, un rada pamatīgu protestu tajos, kas ir vairāk ieguldījuši, no sevis atdevuši un paveikuši.
Komunikācija
Vai tas, ko es runāju ir saprotams citiem? Ko tieši es pasaku savā vēstījumā? Kādi ir fakti, izmērāmā realitāte, vai ir konkrēts rīcības plāns? Valoda pārlieku rāma, lēna, klusa, ar pauzēm, iemidzinoša. Var runāt gari, plūstoši, arī pietiekami neskaidri, pat neartikulēti. Izvairīties no miglā tītā „Pagaidām vēl nezinu, man jāpadomā, mazliet vēlāk”. Vai es partnerim iedodu skaidru atbildi?
Stratēģija
Vai ir sadzirdēts katra viedoklis?
Virzība stresā
Stress ir jebkurš konflikts, līdzsvara un harmonijas trūkums. Tad sāk vēl vairāk mazināt situācijas negludumus. Ja šī pieeja nesniedz gaidīto rezultātu, sāk izmantot 6.eneatipa uzvedības modeļus un skeptiski attiecas pret apkārtējo motīviem. Grūti uzticēties personīgiem spriedumiem un tie analizē situāciju no jauna un no jauna velkot laiku un nedarot neko.
Pāreja uz drošību
Kad atrodas draudzīgā, harmoniskā vidē, kur tiek ievērotas viņu robežas, tie izrāda 3.eneatipa uzvedības modeļus. Viņi koncentrējas uz priekšā stāvošo uzdevumu, uz to, ko ir nepieciešams izdarīt, un uz svarīgiem mērķiem. Viņi kļūst ļoti ražīgi un zaudē mēra sajūtu.
Galvenā vajadzība
Cieņa (robežas)
Izaugsmes ceļš
Enerģija un augstākā mīlestība
- Akceptē problēmas, pārmaiņas, pieņem, ka pasaulē ir arī dusmas, konflikti, cīņa un ir aktīvs risinājums;
- Esi pietiekami drosmīgs, uzņemties atbildību un gatavību rīkoties;
- Fokusējies un identificēt, kur beidzas sapņi un apātija, kur sākas vajadzības un realitāte;
- Iemācies nospraust mērķi, nozīmē tam gala termiņus un apzini rīcības plānu;
- Paliec savā ķermenī, pat tad, kad gribi lidināties. Tavu enerģiju vairos fiziskais ķermenis un piesaiste pie zemes.
Tēli: Homer and Marge Simpson (The Simpsons), Vinnie the Pooh, The Dude (The Big Lebowski), Cheshire Cat, Raimonds Vējonis