Pirmsatlases process ir svarīgāks par pašu atlases procesu. Pirmsatlases process atbild par to, lai būtu absolūta skaidrība kādu darbinieku uzņēmums meklē un kādas ir viņa nepieciešamās kompetences.
Kas ir kompetence?
Kompetence nosaka ar kādām prasmēm darbs ir jādara un kādām īpašībām ir jāpiemīt meklētajam amata kandidātam. Pirmsatlases process ir sagatavošanās posms, kurā tiek veidoti kompetenču modeļi.
Kompetenču modeļa struktūra
- Kompetences nosaukums;
- Kompetences vīzija un mērķis;
- Kompetences skaidrojums (vēlamā rīcība);
- Kompetences prasības (zināšanas un prasmes);
- Kompetences performance (skaidro kā kompetence izpaužas rīcībā).
Pirmsatlases process – īstais cilvēks pareizajā vietā!
Personāla atlasē izšķir 4 menedžmenta lomas, jeb prototipus, kas ir katram indivīdam piemītošā vadošā saskarsmes aktivitāte. Tā nosaka jebkura cilvēka, komandas vai uzņēmuma darba efektivitāti. Menedžmenta loma atklāj kandidāta stiprās puses un ļauj pildīt tās funkcijas, kuras viņam ir dabiskas, jeb dabas dotas. Cilvēki komunikācijā izmanto dažādus saskarsmes stilus un taktikas, lai realizētu sev atbilstošu stratēģiju un īstenotu uzdevumu. Vienu un to pašu uzdevumu divi dažādi cilvēki pildīs dažādi, vai arī kāds no viņiem nevarēs izpildīt vispār.
Nepārzinot citus saskarsmes stilus, jeb lomas, kuri ir ne tikai atšķirīgi, bet pat diametrāli pretēji, var rasties ne tikai konflikts, bet arī projekta izgāšana. Jebkuru problēmu iespējams transformēt par mērķi vai uzdevumu, tikai pavisam nedaudz mainot stratēģiju, kas piemīt attiecīgajai lomai. Šādi pirmsatlases process var ne tikai prognozēt sadarbības veiksmes modeļus, bet arī apzināt iespējamos riskus, piemēram, ja komandā vienlaikus ir tikai vienas vai divu lomu pārstāvji.
Pirmsatlases process ņem vērā, ka ir savstarpēji saderīgas lomas, kas viena otru papildina un ir un lomas-pretpoli, kas ne pie kādiem nosacījumiem nesadarbosies.
Pirmsatlases process – menedžmenta lomas
Pirmsatlases procesā skaidri jānodefinē ne tikai kompetenču modelis, bet arī menedžmenta loma. Tas ir pirmais veiksmīgas atlases nosacījums, jo izslēdz iespēju kļūdīties – ja cilvēkam piemīt konkrēta loma, viņam var nebūt skaidri izteikta kāda no kompetencēm, kas ir pieprasītas aprakstā.
- Entuziasts. Jaunu ideju radīšana un pārmaiņas. Stratēģiskie mērķi: kur jūs gribat nokļūt un kā turp vēlaties tikt. Entuziasts atbild par kopējo Vīziju. tas ir cilvēks, kas fokusējas uz mērķi, ir aktīvs, enerģisks, ekstraverts, komunikabls, ģenerē jaunas idejas, ne tikai patīk pārmaiņas, bet ilgtermiņā bez tām būs garlaikots.
- Procesa vadītājs. Svarīgs ceļš uz rezultātu, viņš nosaka efektivitāti. Operatīvie mērķi: kādi ir jūsu, mani, tavi uzdevumi. Ietekmē cenu un izmaksas. Seko līdzi laikam un grafikiem. tas ir cilvēks, kas bauda pašu ceļu, jeb procesu, fokusējas uz uzdevumiem, ļoti svarīga sistēma un lietu kārtība, bet mazāk satrauc, vai pat kaitina cilvēki, kas nespēj paveikt uzticēto.
- Analītiķis. Būtiska detalizācija, darbības un procedūras. Taktiskie mērķi: kurš un kā to visu darīs. Nosaka uzdevuma izpildes kvalitāti. Viņam svarīgas ir detaļas, darbības, procedūras. Labprāt veic analītiskus un izpētes darbus, iedziļinās sīkumos, meklē kopsaucēju un korelāciju. Entuziasts ar savu nekonsekvenci viegli šo cilvēku noved mērenā šokā.
- Integrators. Rūpējas par ieviešanu, uzraudzību, un obligāti savstarpējo attiecību dinamiku. Atbild par cilvēcisko faktoru: kādas ir mūsu attiecības, kā mēs jūtamies kopā. Integratoram svarīgāks par pašu darbu ir tas laiks un sajūtas, ko iegūst mijiedarbojoties ar citiem cilvēkiem. Labprāt atbild par to ideju ieviešanu, ko ierosinājis Entuziasts, bet vienlaikus labprāt atbalsta arī tos, kas protestē pret Entuziasta ideju ieviešanu.