Manipulācija ir citu cilvēku izmantošana savu mērķu sasniegšanā bez viņu apzinātas piekrišanas. Izmantojot emocijas, manipulators (varmāka) panāk, ka manipulācijas objekts (upuris) it kā brīvprātīgi piekrīt darīt to, ko vēlas manipulators. Var manipulēt ar dažādi – ar emocionālu uzbrukumu vai uzlavēšanu, patiesības sagrozīšanu vai noklusēšanu, iežēlināšanu vai iebaidīšanu un pat ar seksualitāti.
Manipulators bieži nerunā tiešu valodu, tāpēc viņam vienmēr pastāv iespēja atkāpties no saviem vārdiem – es tā nebiju domājis, tu mani pārprati. Arī pārmest manipulatoram neko nevar, jo ar varu jau neviens nav piespiests rīkoties.
Kas ir ietekme (influence)?
Ietekmēšana norāda uz personas spēju ietekmēt citu personu. Tas nozīmē rosināt kādu uz vēlamo darbību. Ietekme pati par sevi nav ne negatīva, ne pozitīva. Var ietekmēt citus rīkoties ētiski, ekoloģiski un ievērot godīguma un taisnīguma principus, demonstrējot šādu rīcību pats. Ietekmējot vienmēr tiek saglabāta otra cilvēka izvēles brīvība. Citi cilvēki labprātīgi izvēlas sekot pozitīvajam piemēram cieņas, emocionālas piesaistes vai loģisku pierādījumu dēļ. Ietekme, atšķirībā no manipulācijas, nav piespiešana, kur stājas spēkā nosacījums: “ja – tad”.
Kas ir manipulācija (manipulation)?
Manipulācija nozīmē prasmīgu situācijas pārvaldību, lai sasniegtu savus mērķus, tajā skaitā, sava mērķa vārdā, izmantojot citus. Tā ir situācijas un cilvēku kontrole, izmantojot psiholoģisku taktiku un emocionālu ietekmi, lai iespaidotu otra cilvēka uztveri un mainītu viņa rīcību sev vēlamā veidā. Atpazīstot upura personības iezīmes, varmāka var izmantot tieši viņam piemērotu manipulācijas taktiku.
Klasiskās manipulācijas taktikas
Apšaubīšana
Publiska upura kritika: “Kāpēc vienmēr tu esi tas, kurš neko nevar?”. Tā var būt arī personīgi vērsta “apgaismošana” (gaslighting) noniecinot upura spēju pieņemt lēmumus vai rīkoties: “Tu tiešām esi pārliecināts, ka tā būs labi? ”. Arī pasīvā agresija, izstumšana, ignorance, un jebkas ar mērķi likt justies vainīgam.
Apbrīnošana
Uzslavu, komplimentu, publiskas atzinības izmantošana, lai otram nebūtu kur atkāpties: “Visi redzēja, ka tev tas lieliski sanāca! “Tu esi vienīgais, kam tas izdodas, un es ceru, ka arī tagad tu to paveiksi tik pat labi!”, šādi uzspiežot negribētu pienākumu un atbildību, jo upurim nav iespēju attiekties.
Salīdzināšana
Pastāvīga salīdzināšana ar citiem: “Tev vajadzētu darīt tā, kā to dara viņa, jo tu, kas saņemies, vari daudz labāk!” vai “Viņš nav tevis cienīgs cilvēks, es tavā vietā sen jau būtu aizgājusi un visu atstājusi!” norādot vēlamo uzvedības “paraugu”, kam būtu jālīdzinās, lai upuris saglabātu iedomāto pašcieņu.
Dezinformācija
Nepatiesas vei nepilnīgas informācijas sniegšana par situāciju vai cilvēkiem, lai panāktu vēlamo rīcību: “Tu taču zini, cik viņai šobrīd ir slikti, tāpēc mums visiem vajadzētu viņai palīdzēt”, ar šo liekot justies “vainīgam”, ka upurim nav tik slikti un vēl papildus “parādā” tam, kā laba tas jādara.
Kāpēc manipulācija ir iespējama?
Jo labāk cilvēks jūs pazīst, jo lielāka iespēja manipulēt – iesaistītās puses zina viena otras ievainojamības, vēlmes, vajadzības un vājās puses. Savukārt ar svešiem cilvēkiem – kā paveiksies, var trāpīt, var netrāpīt. Līdzvērtīgā vidē (darba, sociālajā, interešu, garīgajā, materiālajā), ir līdzīga vērtību sistēma, tāpēc vieglāk manipulēt ar pietuvinātiem cilvēkiem, grūtāk ar “citplanētiešiem”, kam pilnīgi cita vērtību sistēma.
Kāpēc pieļaujam manipulāciju?
Manipulācija kļūst iespējama attiecībā pret to, kam pašam trūkst pārliecības par sevi un savu lēmumu pareizību. Cilvēki lielākoties baidās būt slikti, nevajadzīgi un nemīlēti. Visbiežāk ar manipulē ar baiļu, pienākuma un vainas palīdzību. Viegli manipulējami cilvēki ir tie, kam ir:
- grūti pateikt nē;
- svarīgi kaut ko pierādīt sev;
- liela vajadzība izpatikt citiem;
- svarīgi ko par viņiem domā;
- ārkārtas situācija, kad nav citas izvēles;
- motivēti turpināt šo saskarsmi vai attiecības;
- labprāt palikt ēnā vai izvairās no konfrontācijas;
- jāmeklē citos apstiprinājums savām domām vai rīcībai.
Kā apturēt manipulatoru?
Detalizēti padomi aprakstīti šeit: Manipulācija un vainošana. Tomēr te vēl papildus astoņi soļi manipulatora apturēšanai:
- apzināties savu vājo vietu un frāzi, kas ieslēdz palaidējmehānismu. Iespējams, tā ir pārspīlētā pienākuma, lietu kārtības un atbildības sajūta. Iespējams, bailes tikt atraidītam vai bailes no zaudējuma.
- iepazīt manipulatoru. Jo labāk pārzināsi viņa taktiku, jo labāk spēsi sagatavoties, lai pretstāvētu, jo manipulators, ja ir atklājis vājo vietu, turpmāk darbojas “autopilotā”.
- prasme izmantot savā labā laiku un nesteigties ar atbildi. Visbiežāk cilvēki reaģē emocionāli un impulsīvi, neapdomājot lēmumu un tā sekas, bet gudri ir izturēt pauzi un atbildēt, ka padomāsiet.
- starp citu, pats manipulators bieži izmanto šo stratēģiju Sirsnīgai solītājs.
- atcerēties, ka manipulators uzvar tad, ja viņam izdodas izjaukt upura emocionālo līdzsvaru.
- iemācīties uzdot atvērtos jautājumus un pārjautāt vēlreiz, ja nav skaidra atbilde. Ja neatbild, jautāt vēl, varmākam jautājumi nepatīk.
- novilkt savas robežas, bet, lai to izdarītu, savas robežas ir jādefinē.
- izsvērt, kāds būs zaudējums nepakļaujoties un kāds būs ieguvums dzīvojot savu dzīvi.
Tomēr, pats galvenais, ir brīvība būt tam, kas esi un mīlēt sevi tādu, kāds esi.