Boss. Līderis – VIII tips
Līderis ir visspēcīgākais no visiem eneatipiem. Tas ir pārliecinošs un dominējošs. Pašapzināts, taisnvirziena, tomēr vienlaicīgi konfrontējošs: „Es zinu, ko es gribu, un es daru, ko es vēlos!”. Visa uzmanība tiek koncentrēta sava spēka un kontroles vairošanai un saglabāšanai. Spēks ir tas, kas viņam palīdz izdzīvot nedraudzīgajā pasaulē. Viņam piemīt talants aizraut un iedvesmot cilvēkus patiesi lielām un globālām pārmaiņām. Nereti pievēršas apkārtnes un apkārtējo stingrai kontrolei, pakļaujot visus savām iegribām vai savam mērķim, tomēr “savējos” attiecīgi par veltīto ieguldījumu novērtējot un atalgojot.
Īsumā
Līderis ir pašpārliecināts, spēcīgs un neatlaidīgs. Pie viņa var meklēt aizsardzību un padomu, viņš ir atjautīgs, ar asu prātu, runā to, ko domā un nešaubīgi pieņem lēmumus. Drosmīgs, pārliecināts un spēcīgs. Viņa enerģiju iespējams sajust ar muguras smadzenēm. Viņam ienākot telpā, jau pēc sajūtām ir skaidrs, kurš te ir galvenais. Viņa tuvumā ir droši, gluži kā aiz mūra sienas. Ir reizes, kad otrs cilvēks pieķer sevi domājam: “Esmu nonācis drošība vai devesīs, jo mans partneris šeit ir pats galvenais un mans stiprākais balsts”.
Līderis var būt egoistisks un valdonīgs. Uzskata, ka viņam ir jākontrolē sava vide un savi cilvēki, arī tie, kuri gan paši uzskata, ka nepieder viņa “klanam”. Tāpēc viņš dažreiz kļūst biedējošs un nepieņemams, jo ne visi ir gatavi ielaist viņu savā dzīvē. Ego strādā uz konfrontāciju, neiecietību un pierādījumu meklēšanu savai taisnībai. Problēmas sagādā nevaldāmais raksturs un savas gribas uzspiešana citiem – no viņa vienkārši baidās.
Līdera kontrole bieži kļūst neciešama, tiek ierobežota personīgā brīvība. Ja cilvēks izrāda nespēku vai mēģina pierādīt savu neatkarību, tas var nonākt “ellē”, jo šie partneri nodevību un vājumu nepiedod. Agrākais dāsnais “dievs” kļūst par atriebīgu “nelabo”.
Labākajā sniegumā viņš ir cilvēks, kas savus panākumus izveidojis pats, un savu līdera spēku viņš izmanto, lai uzlabotu citu cilvēku dzīvi augstā, misijas līmenī, kļūstot varonīgs, augstsirdīgs un iedvesmojošs.
Valdošās bailes: tikt ievainotam vai kontrolētam no citu puses.
Vīzija: aizsargāt sevi un savējos, pilnībā kontrolēt savu un savējo dzīvi un likteni.
Astotais ar 7 spārnu: “Disidents”
Astotais ar 9 spārnu: “Lācis”
Motivācija
Iekāre un Valdonība, ko demonstrē ar pašpaļāvību, citiem pierādot savu spēku un nepieņemot viņu vājumu. Svarīga sava vide, pats to pārvalda un arī to, ko uzskata par savu teritoriju. Pats kontrolē situāciju. Izteikts Taisnīgums, taču tāds, kas virzīts uz sevi: „Taisnība ir viena un tā ir mana!”, tātad, vai nu tu esi AR mani, vai PRET mani.
Virzienu nozīme
Stresā pašpārliecinātais astotais pēkšņi kļūst noslēpumains, aizņemts un neatrodams, kā bailīgs Piektais. Viņš, maskējoties zem dažādām atrunām, pazūd no „savas teritorijas”, un sola „kaut kad” atgriezties, lai to sakārtotu. Saskaņā ar savu labāko sniegumu iekāre un kontroles mehānisms pārvēršas par vaļsirdību un gādību, viņš kļust līdzīgs kā Otrais savā labākajā izpildījumā.
Boss. Pārskats
Līderis, jeb Izaicinātājs, dzīves enerģiju iegūst sasniedzot arvien jaunas jaunas iespējas un realizējot jaunus projektus, jo tie sarežģītāki, jo labāk. Viņš ir harizmātiska personība, kam piemīt visas psiholoģiskās un fiziskās spējas, lai pārliecinātu savus sekotājus jebkurā sfērā – vai tas ir uzņēmums, organizācija, politiska partija vai globāli pasaules kara un miera jautājumi. Viņš ir dzimis līderis.
Koncentrējas uz šī brīža savu vajadzību apmierinājumu un uz taisnīgumu. Uzreiz pieņem izaicinājumu, ja sajūt netaisnību. Viņi ir dzīvības spēku un enerģijas pilni. Ja kaut kas notiek pretēji viņu vēlmēm, rīkojas direktīvi. Zem spožajām bruņām ir slēpta silta sirds, viņi aizsargā citus un ir ļoti atbildīgi. Piemīt milzīgs gribasspēks un vitalitāte, viņš darīs visu, lai veiktu izmaiņas apkārtējā vidē, tur atstājot savu „kvalitātes zīmi”, ar to pierādot savu varu, panākumus un ietekmi. Rūpējas un aizstāv cilvēkus, kurus uzskata par saviem. Esot viņa protekcijā var justies droši. Augstu vērtē un attīsta spēku, prātu, neatlaidību un izturību, to meklē to arī citos. Savu ievainojamo pusi, kuru parasti aizsargā, viņi ir gatavi atvērt reti un tikai tad, ja kādam uzticas.
Labākais sniegums
Harismātiska personība, cilvēks, uz kuru var paļauties. Droši uzņemas iniciatīvu un atbildību, un tas, ko ir nospraudis sev par mērķi, tiek realizēts. Uzņēmīgs un praktisks. Nedara neko lieku, taisnā ceļā dodas izaicinājumam pretim. Neatkarīgs, neietekmējams, spējīgs par sevi pastāvēt un cīnīties pats. Paradoksāli, bet, jo mazāk tas izmanto savu dabas doto talantu – spēku, jo labāk viņu uztver un pieņem apkārtējie.
Autopilots
Dzīvi uztver kā cīņu, bet citādi domājošos, kā pretiniekus. Neielaižas kompromisā, neiesaistās diskusijās, neatkāpjas no saviem vārdiem pat tad, ja tiek pierādīts, ka tā ir kļūda. Komunikācijā ir tiešs, pieprasošs, agresīvs, patīk konfrontācija, labprāt sit pa vājāko vietu. „Visu vai neko!”, ātri apvainojas kā mazs bērns, un pamet kaujas lauku, aizcērtot durvis.
Loma komandā
Neaizstājams līderis, vadošais ir diktatora stils. Saskata iespējas, uzņemas risku, iedvesmo komandu un norāda tai virzienu, globāls skatījums nākotnē. Var pildīt arī procesuālas darbības, taču sīkos darbiņus, kurus nevar pamanīt un par kuriem nesaņem atzinību, labprāt uzveļ citiem. Viņam pilnīgi nav svarīgi „Ko par mani padomās”, tāpēc savā rīcībā brīvs.
Komunikācija
Vai norādījumi, kas tiek doti citiem, neizskan kā komanda vai pavēle? Nepacietīgs, neiecietīgs pret kļūdām. Nepieņem atrunas, attaisnojumus, ir atriebīgs. Valoda asa, strupa, aprauta, bieži pavēles formā. Var pazemot un izmantot tos, kas vājāki, klaji izrāda nepatiku, jo nav liekulis. Konfliktus rada ar konfrontāciju, bezierunu paklausības pieprasīšanu, nepiekāpīgs, var arī šantažēt.
Stratēģija
Kas te ir atbildīgs un par ko mēs cīnāmies?
Virzība stresā
Stress rodas tad, kad jūt, ka zaudē kontroli, kad jūtas vājāks par savu pretinieku vai tas apdraud teritoriju. Sāk aktīvi aizstāvēt savu pozīciju un metas cīņā, bet, kad arī tas nesniedz gaidīto reakciju, tad sāk izpaust 5.eneatipa uzvedības modeļus. Norobežojas no vides, apdomājot jaunus veidus, kā rīkoties. Norobežojas arī no apkārtējiem un neiesaista tos savās personīgajās problēmās.
Pāreja uz drošību
Kad ir drošībā un var „nolikt ieročus”, un pārvalda situāciju, kad visi tiem pakļaujas, 8.eneatipa pārstāvji sāk izrādīt 2.eneatipa uzvedības modeļus un daudz vairāk pievērš uzmanību citu vajadzībām. Tad viņi ir ļoti vērīgi un labi rūpējas par tuviem cilvēkiem, un cilvēkiem, kuriem tas ir nepieciešams.
Galvenā vajadzība
Cieņa (robežas)
Izaugsmes ceļš
Nevainība, kā absolūti tīra rīcība, augstākā patiesība
- Apturi mūžīgo cīņu, dzīve nav kara lauks, kur katrs pretinieks tiek pārvērsts par līķi;
- Nešķiro cilvēkus striktos grupējumos: melnējie un svešie,un nesēj starp tiem naidu;
- Pārstāj vainot apkārtējos savās neveiksmēs, nebradā pa viņu vērtībām;
- Dot izaugsmes iespēju, vārda un rīcības brīvību citiem, attīsti dvēseles jūtīgumu;
- Novērtē citus, arī tiem ir prāts un spējas. Samazini impulsivitāti, paņem pauzi pirms reakcijas.
Tēli: Eric Cartman (South Park), Darth Vader (Star Wars), Elle Driver (Kill Bill), Tony Soprano, Michael Corleone (The Godfather), Ainārs Šlesers