Eneagramma kā detalizēta personības karte norāda ikvienas personības stiprās un vājās puses, tās vajadzības, slazdus, kā arī potenciālu. Tā paver ceļu tiem, kas vēlas saprast paši savus un apkārtējo rīcības motīvus. No zinātniskā skatu punkta eneagramma ir vēl viens cilvēku tipoloģijas veids. Tā, tieši tāpat, kā citi tipoloģijas veidi, pēta un salīdzina dažādus cilvēku uzvedības modeļus, ir izstrādāti arī dažādi testi, kas palīdz noteikt attiecīgo eneatipu. Tomēr, atšķirībā no citiem tipoloģijas veidiem, eneagramma neapstājas tikai pie klasifikācijas, jeb rāmja. Iepazīstot eneagrammu, top skaidrs katra cilvēka attīstības ceļš. Tā ir iespēja iegūt savas dzīves patieso versiju, saprast un pieņemt savu būtību un dzīvot saskaņā ar to.
Eneagramma, tās struktūra un eneatipi
Enneagrammas struktūra var izskatīties sarežģīta, lai gan patiesībā tā ir vienkārša. Šī tipoloģija ne tikai palīdz saprast mūsu un apkārtējo cilvēciskās uzvedības likumsakarības un strupceļus, bet arī parāda pārmaiņu iespējas, piedāvājot katram cilvēkam atklāt savu individuālo attīstības ceļu. Eneagrammas struktūru veido aplis, uz kura ir atzīmēti 9 punkti, jeb DEVIŅI ENEATIPI. Šos deviņus punktus savstarpēji savieno arī 9 līnijas, jeb BULTAS /Enneagramintitute/.
Tradicionāli virziens bultas virzienā norāda uz “stresa punktu” – to, kā cilvēks autopilotā, jeb neapzināti rīkojas stresa vai neskaidrā situācijā. Piemēram, septītā tipa stresa punkts ir pirmais tips. Tas nozīmē, ka stresā septītais tips var pārņemt pirmā tipa “neattīstītajai” stadijai raksturīgās īpašības, kļūstot pārmērīgi paškritisks un neiecietīgs. Savukārt kustība pretēji bultas virzienam norāda virzienu, kur meklējama harmoniski attīstīta personība. Piemēram, trešā tipa attīstības virziens ir sestais tips. Tas nozīmē, ka trešais tips, kurš tradicionāli vērsts uz veiksmi, panākumiem un konkurenci, izmantojot sestā tipa attīstītajai stadijai raksturīgās īpašības, labprāt sadarbojas ar citiem un nemitīgi neizrāda savu pārākumu. Tomēr, abi bultu virzieni var būt gan attīstības, gan stresa punkti atkarībā no tā, cik nobriedusi ir personības pašrefleksijas spēja.
Katrs personības tipam, kas ir uz šīs riņķa līnijas, abās pusēs ir divi citi tipi, jeb tā sauktie personības tipa SPĀRNI, no kuriem viens parasti ir dominējošais. Šis spārns palīdz precizēt un detalizētāk raksturot tipam piemītošās iezīmes. Piemēram, ja jūsu personības tips ir trešais, jums dominējošais būs vai nu otrā, vai ceturtā tipa spārns. Ja dominē otrā tipa spārns, attiecības ar citiem cilvēkiem un vēlme tiem patikt un palīdzēt būs izteiktāka nekā tad, ja dominē ceturtā tipa spārns, jo trešais tips ar ceturtā tipa spārnu ir mazāk sabiedrisks, bet vairāk vērsts uz sevi un savu individualitāti, kā arī savu panākumu gūšanu.
Katram tipam raksturīga sava ATTĪSTĪBAS STADIJA jeb brieduma pakāpe. Attīstītā, daļēji attīstītā un neattīstītā stadija, jeb neveselīga personības stadija. Attīstības stadija norāda uz apzināšanās pakāpi – cik lielā mērā spējam ieraudzīt sevi patiesā gaismā. Attīstīta personība prot izmantot visas personības tipam piemītošās spējas, prasmes un potenciālu, savukārt neattīstīta personība dzīvo sava tipa varā, jeb autopilotā un viņam grūti apzināties un kontrolēt savu rīcību.
Eneagramma atklāj “autopilotu”
- Iespēja apzināt savas vēlmes un vajadzības, pieņēmumus un realitāti;
- Pamatoti definēt jaunus un patiesus izaicinājumus;
- Izvairīties no konfliktiem vai arī tos risināt tā, lai sasniegtu mērķi;
- Īstenot sevi viegli, izmantojot iedzimtos talantus;
- Dzīvot ar aizrautību, izvēloties atbilstošu uzvedības stratēģiju;
- Izprast citu ekspektācijas un motivāciju, kas atvieglo darbu komandā.
Kāds ir manu reakciju pamatojums?
- Kāpēc es tieši tā reaģēju uz citiem cilvēkiem?
- Kāda uzvedība mani satrauc un kāda mani atbrīvo?
- Kāda ir mana apslēptā rīcības motivācija?
Kas ir cēloņi, kuri ietekmē manu dzīvi?
- Kas ir manas stiprās un kas ir manas vājās puses?
- Kas mani apdraud, kas man dod iespējas?
- Kādi ir patiesie konfliktu cēloņi, kuros es nemitīgi iekļūstu?
Sekas – kāpēc vienmēr sanāk tā, kā sanāk?
- Kāda ir mana autopilota uzvedības stratēģija?
- Kur ir mans līdzsvara punkts starp motivāciju, došanu un ņemšanu?
- Kā es manipulēju pats un kādām manipulācijām es padodos?
Eneagramma biznesa vadībā.
- Nosaka saskarsmes un komunikācijas stilu;
- Zinot personības tipu, var proaktīvi paredzēt darbību vai bezdarbību;
- Personāla vadībā eneagramma ir motivācijas atslēga.
Eneagramma cilvēciskajās attiecības.
- Kā vienlaikus dzīvot sev un cienīt citus;
- Kā paredzēt, kā rīkosies citi;
- Kā uzstādīt savus mērķus, kas nav saistīti ar citiem.