„Eneagramma ir ceļa rādītājs. Tā rāda ceļu, bet iešana pa to paliek pašu ziņā. Mani priecē tas, ka neviens nav padevies kārdinājumam padarīt eneagrammu par jaunu absolūtās patiesības mācību. Eneagramma ir tikai izziņai domāta metode, kaut arī pārsteidzoši ietilpīga.” /Andreass Eberts/.
Eneagramma (grieķu val. – deviņas zīmes) ir mācība par deviņiem cilvēku tipiem, kas sakņojas gan pitagoriskajā, gan agrīnās kristietības Tuksneša tēvu tradīcijās. Tā ne tikai palīdz saprast mūsu cilvēciskās uzvedības likumsakarības un strupceļus, bet arī parāda pārmaiņu iespējas. Zīmīgi, ka eneagrammas izejas punkts ir katra cilvēka lielākā problēma jeb „saknes grēks” [2], jeb autopilots. Tikai to atklājot var iegūst lielāku skaidrību par savu dzīvi, izvēlēm, uzvedību un patiesajiem motīviem, kā arī par saviem talantiem un spējām. Mūsdienās eneagramma kā sevis izziņas metode tiek plaši lietota gan teoloģijā – pastorālajā padomdošanā, psiholoģijā, personāla vadībā un ir lielisks pamats komandas veidošanai.
Daudzi cilvēki, iepazīstot savu eneagrammas tipu, satiekas ar īstu zemestrīci, kas sagrauj virspuses butaforijas un atklāj dziļumus. Šāda pamodinoša A-HA! pieredze palīdz satikt savu patieso personības profilu jebkurā vecumā. /Juris Rubenis/.
Respektīvi – katru dienu darot vienu un to pašu, un ejot pa vienu un to pašu ceļu, nevar nonākt pie jauna, citāda rezultāta.
Eneagramma nav “diagnoze”!
Kāpēc cilvēki izvairīgi pieņem šīs zināšanas? Daudzu gadu garumā dažādas mācības, teorijas un tipoloģijas ir uzlikušas rāmjus, nosakot cilvēkam robežu aiz kuras tas it kā nespēs nekad tikt tālāk. Tomēr, gluži otrādi, eneagramma ir personības izaugsmes ceļa rādītājs.
Deviņas zīmēs, jeb deviņi personības tipi aptver ne tikai plašu cilvēku spektru, bet arī katram tipam vēl ir vertikālā „skala”, kuras vienā galā ir pilnīgi „nobriedusi” personība, bet otrā „nenobriedis” cilvēks. Tāpēc jebkuri divi viena tipa pārstāvji var būt pilnīgi atšķirīgi vai pat pretrunīgi.
Katrs tips ir apveltīts ar īpašām spējām, un neviens nav labāks vai sliktāks par citiem, bet ir citādāks. Eneagramma kalpo kā savstarpējās saprašanās līdzeklis jebkurās attiecībās, arī psiholoģijā, starppersonu un starpkultūru dialogos. Tā ir detalizēta personības karte. Lai gan eneagramma ir mācība ar mērķi iepazīt sevi, tomēr šīs zināšanas pasaulē tiek pielietotas arī biznesa vidē, tādas kompānijās, kā Adobe, AT&T, Avon Products, e- Bay, KLM Airlines, Hewlet Packard, Toyota, Procter& Gamble, Sony.
Kāds Tev no tās labums?
Katram tipam ir tikai viņam piemītošs, unikāls, psiholoģisks mehānisms, kurš ietekmē zemapziņu, un to, kā viņš redz pasauli, kā domā, kā jūtas un kā rīkojas. Savukārt viņa vadošo pamata uzvedību nosaka trīs emocionālā intelekta tipi: sajūtas (emocijas), domas (prāts) un rīcība (intuīcija). Problēma rodas tad, kad rodas pārāk spēcīga identifikācija ar lomu, paradumiem un rakstura iezīmēm kļūst par šķērsli izaugsmei, jeb autopilotu, jo tādā veidā sašaurinās ne tikai pasaules redzējumu, bet arī cilvēka iespējas.
Eneagramma ir detalizēta personības karte, kurā var redzēt personības stiprās un vājās puses, vajadzības, bailes un potenciālu. Tā ir izpratne par dažādajām uzvedības stratēģijām. Eneagramma ir uz personības izaugsmei domāts instruments, atšķirībā no vairums citām tipoloģijām, kas cilvēku ieliek “rāmī” vai noteiktā struktūrā.
Iespēja atklāt savu autopilotu:
- Atrast atslēgu uz savu patieso brīvību;
- Apzināties savas patiesās vēlmes un vajadzības;
- Definēt jaunus, sev vēlamus, izaicinājumus;
- Īstenot sevi, izmantojot iedzimtos talantus;
- Izvēlēties atbilstošu uzvedības stratēģiju;
- Izprast citus, atvieglojot darbu komandā un savu dzīvi ikdienā.
Pārdomas, kas reizēm rodas:
- Kāpēc dažkārt es esmu citāds nekā citi?
- Kāpēc daži cilvēki mani tracina un nespēju tos izturēt?
- No kurienes es zinu, ka šim cilvēkam nevaru uzticēties?
- Kāpēc ar dažiem cilvēkiem varu saprasties vienkārši klusējot?
- Kāpēc tik bieži ir sajūta: „Bet es taču zināju, ka tā būs!”
- Kāpēc mani kaitina tas, kas patīk citiem, bet ļoti patīk tas, kas citus kaitina?
Eneagramma sniedz atbildes un risinājumus:
- Kāda ir mana patiesā, nevis tēlotā motivācija?
- Kas ir manas stiprās, kas ir vājās puses?
- Kas ir mani draudi, kas ir manas iespējas?
- Kādi ir patiesie konfliktu cēloņi, kuros es nemitīgi iekļūstu?
- Kāda ir mana uzvedības stratēģija, dēļ kuras es iegūstu vai zaudēju?
- Kā es manipulēju pats un kādām manipulācijām pakļaujos?
Eneagramma biznesa vadībā:
- Personības tips nosaka arī rīcības, saskarsmes un komunikācijas stilu;
- Personības tips norāda katram cilvēkam piemītošos iedzimtos talantus;
- Ievieš skaidrību par vadošo motivāciju un lojalitātes kritērijiem:
- Personāla vadītājam palīdz atrast īsto cilvēku īstajai vietai;
- Izmantojama pārmaiņu vadībā, konfliktu risināšanā, stresa menedžmentā;
- Personāla vadībā ir kā instruments personāla atlasei, apmācībai un motivācijai.
Uzzinot savu personības tipu, iegūsi:
- Kā dzīvot patiesi brīvu dzīvi;
- Kā izvirzīt ekspektācijas pret sevi un citiem;
- Kā uzstādīt reāli sasniedzamus mērķus;
- Kā sasniegt savu potenciālu;
- Kā un kur realizēt patiesos talantus;
- Kā veidot un saglabāt attiecības.
[1] Lai arī sūfisms ir ļoti tuvs islāmam (askētiskais islāms), cilvēkam, kurš iet šo ceļu, nav jābūt musulmanim vai piederīgam citai reliģijai, jo sūfisms ir ceļš. Tā ir mācība. Paredz cilvēka garīgo pārveidi, kura notiek veicot garīgās prakses. Sūfisma mācības mērķis ir no nepilnvērtīga cilvēka izveidot pilnvērtīgu.
[2] Septiņi nāves grēki kristietībā ir: iekāre, negausība, mantkārība, slinkums, dusmas, skaudība, lepnība. Par nāves grēku tiek uzskatīts tāds grēks, kas noved pie Dvēseles bojāejas.