Kas ir naudas enerģija? Cik vērtīga ir nauda, un kā to izmērīt? Kā novērtēt naudas vērtību? Vienmēr var mērīt iegūtas preces vai pakalpojuma vērtību pret to naudas vērtību, kas par to samaksāta. Bet kā mērīt savu ieguldīto enerģiju, pret to, ko saņem naudā pretim? Kā izmērīt sajūtu – es pārmaksāju, vai gluži otrādi, mans darbs nav novērtēts?
Nauda ir līdzeklis, ar ko var izteikt visu citu preču un pakalpojumu vērtību un ko izmanto parādsaistību nokārtošanai. Parasti to izdod valdība vai finanšu iestāde, taču naudas funkcijas var pildīt arī plaša patēriņa preces. Naudas vērtība atkarīga no tās kā apmaiņas priekšmeta noderīguma, savukārt tas atkarīgs no naudas tirgus vērtības. [1]
Naudas vērtība vs Naudas enerģija
Naudai kā tādai nav vērtības. Vērtība ir tam, ko var iegūt par naudu. Nauda ir tikai apmaiņas līdzeklis. Svarīgi, ko saņem apmaiņas procesā. Tā ir sajūta, kuru, apzinātības līmenī diktē tirgus cena, bet zemapziņā nosaka personiskā izpratne par to, kas ir „dārgi”, kas ir „lēti”, un vai „tas bija to vērts”. Bet “tas bija to vērts” ir savdabīgs indikators, kuru ieslēdz vai izslēdz personiskā līdzsvara sajūta. Līdzsvara sajūtu veido personīgie uzskati, pieņēmumi un vērtības. Kā tos atšķirt?
- Uzskati. „Es uzskatu, ka jūsu ekskluzīvais pakalpojums/prece ir neadekvāti dārgs, jo citur tas maksā tikai “tik un tik”! Secinājums: nav ir vērts iesaistīties diskusijā ar šāda uzskata paudēju, ja tas ir uzskats, ka tavu darbu noniecina.
- Pieņēmumi. „Es zinu, ka citur to var saņemt lētāk, bet pieņemu, ka nav iespējams saņemt gana labu pakalpojumu/preci par tik zemu cenu.” Secinājums: pieņēmumi ir elastīgi, tos var mainīt, atvērts pārrunām!
- Vērtība. „Kāpēc man tas ir svarīgi? Ja no tā atkarīgi mani panākumi, iespējas, mērķis, tad esmu gatavs maksāt summu X vai pat X+Y. Pie tam citur esošais piedāvājums nav samērojams ar tām vērtībām, ko es vēlos sasniegt!” Secinājums: te ir reāls pircējs, kas gatavs slēgt darījumu.
Tieši šajā brīdī parādās naudas enerģija, jo viss, kas seko tālāk, ir relatīvs!
Naudas enerģijas veidi – tas, kas tiek pirkts
- Brīvība, neatkarība, miers
- Labklājība, labvēlība, komforts
- Sasniegums, atklājums, inovācija, ideja
- Oriģinalitāte, pieredze, prasme, kompetence
- Pārliecība, laiks, kvantitāte, kvalitāte
- Drošība, garantija, ieguldījums, investīcija, statuss
Naudas enerģija – parādsaistību nokārtošana
Novērojumi liecina, ka realitātē valda korelācija starp darījuma gaitu un iesaistītās puses problemātiku. Nav runa par ļaunprātīgu izvairīšanos no samaksas, bet par iestigšanu beznaudas purvā, kur, ar vislabākajiem nodomiem, ieved darījuma partneris, ja viņam segvārds ir “Problēma”. Cilvēks – Problēma nekur nepazūd, vienkārši stiepj garumā norēķinu procesu ar dažādām atrunām un iemesliem. Un to dara tieši tādi, kam pašiem ļoti aktuāla problēma: mana nauda, mans bizness, mani ienākumi, mana labklājība, mani procesi, manas attiecības.
Ja iepriekš jau ir zināms, ka cilvēks cīnās par naudu, vai cīnās vispār par jebko, tad 80% darījums būs ilgs, sarežģīts un prasīs no otras puses pilnu atdevi, jo dzēsīs viņa enerģiju! Tas ir enerģijas noplūdes kanāls, caurums, pa kuru lēnām izsīks enerģijas straume. Cilvēks, kurš naudu viegli ņem un tik pat viegli dod, pat, ja šķiet, ka viņam tas nav piemērotais brīdis tieši tagad, par to necīnās. Viņš vienkārši ir enerģijas plūsmā, it kā atdodot to, kas nav un tāpēc viņam tas ir, jeb “uzrodas no nekurienes”.
Kāpēc tā?
Tāpēc, ka ir izveidots apburtais loks, no kura bez apzinātas sapratnes grūti tikt ārā: „Man ir problēma biznesā, un tāpēc es pērku no tevis to, kas novērstu šo problēmu, bet kavēju tev atlīdzību, jo man ir problēma – neesmu vēl atrisinājis citu problēmu. Brīvas naudas, ko ieguldīt, man nav, jo arī viņiem ir problēma, bet solīja, ka drīz būs, tad, kad viņi atrisinās savu problēmu. Tāpēc tev nāksies pagaidīt, piedod, tas tikai pagaidām, neuztver to kā problēmu…”
Kas notiek?!
Šis ir problēmas beznaudas purvs. Un Visumā aiziet beznaudas enerģija – man nav, jo viņam nav, un tev nav, jo man nav, un tāpēc mums nevienam nav. No nekā nekas nerodas un nebūs! Ej projām, ātri! Bēdz no šīs situācijas, atstāj Problēmai, kurai nekā nav, viņa neko, lai tas nepielīp tev. No nekā nekas nerodas, jeb stāvošā ūdenī nemeklē dzīvību – enerģijas plūsma ir pārrauta. Visums ir vienots, un tas spoguļo mums atpakaļ to, ko mēs izstarojam:
- Es nekārtoju saistības – citi nekārto saistības;
- Es nenovērtēju tavu ieguldījumu – citi nenovērtē manu ieguldījumu;
- Tavs darbs man ir mazsvarīgs – mans darbs citiem ir mazsvarīgs;
- Es necienu to, kas tev ir – citi neciena to, kas man ir, utt.
Viss, pilnīgi viss ir spogulis! Tu negribi dot – tev negrib dot. Tu iedod mazāk, tev iedod mazāk. Tu novilcini saistības, pret tevi velk saistības garumā. Un naudas nav ne vienam. Šo apburto loku izveido pats problēmas upuris! Pie tam viņš iesaista tos, kas ar labiem nodomiem darījuši savu darbu. Nav runa par izšķērdību vai neapdomību. Apzinātajam cilvēkam ir prāts, lai viņš loģiski analizētu – kas, par ko, kam kad, kāpēc, cik. Un, vai es varu to atļauties?
Naudas enerģija apstājas, jo:
Tiek izjaukts viens no Sistēmiskajiem Visuma pamatprincipiem. Tas ir Līdzsvara princips, jeb lielais “Došanas – Ņemšanas” princips. Bet naudas vairošanai nepieciešams Līdzsvars, jo tikai tas saglabā apmaiņas enerģiju.
Kas ir līdzsvars?
Iedomājieties šūpoles, kas pēkšņi „uzkārušās gaisā”, jo vairs nestrādā zemes pievilkšanas spēks. Vēl mirklis tūlīt nāks lejā, visi gaida, spriedze aug un.. nekas nenotiek. Tukšums. Kā līdzīgs piesaista līdzīgo, tā tukšums piesaista tukšumu. Bet šūpolēm, jeb svārsta enerģijai [2]nepieciešama kustība augšā – lejā, turpu – šurpu. Es tev – tu man. Es tev – citi man. Citi tev – tu man – es citiem. Un tā bezgalīgi.
Kā tikt ārā no beznaudas purva?
- Ja attopies darījumā ar “Cilvēks – naudas problēma”, izmanto tiesības pieprasīt samaksu laikā. Bez atlaidēm!
- Ja pats kaut kādu iemeslu dēļ esi “Cilvēks – naudas problēma”, tad sāc lasīt vēlreiz no sākuma, kamēr sapratīsi, kur pieļauj kļūdu.
1. Naudas enerģija – apmaiņa, jeb barteris
Cita bīstama sadarbības forma ir barteris. To izmanto biznesā ar preci/pakalpojumu, ja vienai pusei ir tas, kas nepieciešams otrai pusei. Barteris ir preces/pakalpojuma apmaiņa bez naudas apmaiņas, saglabājot līdzvērtības, jeb to pašu Līdzsvara principu. Tomēr, pat tad, ja barteri regulē strikts līgums, tas ir slidens pasākums. Grūti novilkt robežu, kur beidzas bizness, kur sākas izpalīdzība, attiecības, solījumi, pielaides. Nav garantijas, ka vienošanās tiek izpildīta, īpaši, ja pa vidu ir pārrāvums laikā. Liela nozīme ir personīgajai vērtību, jeb Līdzsvara skalai: “Kas ir vērtīgāks – tavs vai mans ieguldījums?”. Būtībā tā ir garantija pasākumam – „Kā sabojāt labas attiecības”.
2. Naudas enerģija – apmaiņas virziens
Vispirms ir jārada, vai jāiegulda, jeb „jāliek iekša”, tikai tad var gaidīt atpakaļ, lai „ņemtu ārā”. Ja ir pretējs process, tad tas ir kredīts! Bet, tāpat kā par bankas kredītu, arī par šo, nosacīto kredītu, ir jāmaksā procenti. Es ieguldu to, kas man ir [3], lai apmierinātu nepieciešamību pēc tā, kas tev nav [4], bet, ko tu vēlies saņemt no manis.
3. Visuma enerģija – vispārējie principi
- Nedod, tam, kas nelūdz;
- Neatver tam, kas neklauvē;
- Nestāsti tam, kas neklausās;
- Neatbildi tam, kas nejautā;
- Tam, kas jautā, pajautā, kāpēc viņš jautā;
- Ja pārliecina jautājums, pajautā, kas tev būs par to, ka dosi atbildi.
Skarbi? Nē, patiesi. Ja esi devis tam, kas netika lūdzis – vai tavs dotais ir novērtēts? Labākajā gadījumā – „pašam droši vien vairs nevajadzēja”. Ja tevi nenovērtē, tad kāpēc gaidi par to pateicību, jeb atalgojumu? Protams, ja tāda ir tava Misijas apziņa, tad dod. Bet arī neko negaidi par iedoto, jo tā ir pavisam cita enerģija, Līdzsvara enerģija – “Atdošanas prieks”.
[1] http://lv.wikipedia.org/wiki/Nauda
[2] V.Zēlands, Transērfings, Svārsta Teorija
[3] Produkts, pakalpojums, zināšanas, kompetence, prasmes, talants, spējas, u.c.
[4] Produkts, pakalpojums, zināšanas, kompetence, prasmes, talants, spējas, u.c.